Marmolada_Banner.jpg

 

alp tuncdagı 01 rev2 

Antalya merkeze en fazla bir saatlik mesafede bulunan Tunç Dağı, Bakır tepe ve Tahtalı gibi 2500 metreyi aşan zirveler, kayalık yapıları ve kar kulvarları ile oldukça güzel kar buz ve miks tırmanış fırsatı vermektedir. Antalya her zaman sıcak bir ilimiz olarak düşünülür ancak Aralık ortasından Şubat ortasına kadar merkezde gece sıcaklıkları ortalama 3-5 derece civarında seyretmektedir. Sık sık 0 derece altına da düşmektedir. 23 Nisan 2014'te ufak bir ekiple basit bir dağ çıkışı için Tunç dağını ziyaret etmiştik. Eksi 20 derece ve şiddetli rüzgar nedeniyle çok yıpranmıştık. Hatta bir arkadaşımızın ayağı donmuştu. Tabi mükemmel koşullar vardı, yerde takır takır olmuş kara krampon bile zor işliyordu. Hem zaman, hem partner problemi nedeniyle bölgeye tekrar gidemedim. Bu yıl bazı dağ planlarımız olunca Antalya civarını değerlendirme düşüncesiyle sıcaklıkları da takip ederek iki kez gece tırmanmak amacıyla Tunç dağına faaliyet yaptık. Birinde yine çok güzel koşullar yakaladık ve neredeyse 70 dereceye varan diklikte bir kar kulvarı çıktık. Bu faaliyet bize bölgenin potansiyelini ve ihmal edilmemesi gerektiğini tekrar gösterdi. Akabinde de aşağıda detayları bulunan miks rotanın çıkışını yaptık. Bu rota ayarında onlarca rota çıkılmayı bekliyor. Ulaşım çok kolay, kamp yeri mükemmel. Kaya sağlam ancak zorluklar düşük. Aynı gün içinde birkaç rota çıkılabilir. Kar kulvarlarının uzunluğu tabandan zirveye 400-500 metreyi buluyor. Kış eğitimleri için de uygun bir bölge olduğunu düşünüyorum.

 

Dikkat edilmesi gereken konular:
Tırmanış izni gerekmiyor. Küçük bir dağ olsa da karlı dönemde çığ riski vardır, dikkat edilmelidir. Hatta iyi yağış olan yıllarda oluşan kornişler Antalya'dan çıplak gözle görülebilmektedir.
Rota genelde sağlam slab ve çatlaklardan oluşuyor. Tunç dağı benzer şekilde birçok sırt hattına sahip, kısa günübirlik tırmanışlar için ideal. Aşırı zorluklar yok.
Kışın Ocak -Şubat çok kar olan bir bölge ve bu nedenle yaklaşım problem olabilir.
**Kar çukuru yaylasında hayvan otlatılan meralara araç sokulmamalıdır.

Rotanın ismi: Tommiks
Bölgesi (Dağ ismi/Sektör):Tunç Dağı, Feslikan Yaylası -Antalya
Rota uzunluğu (mt.): 200MT
Toplam ip boyu:3
Stil (Geleneksel, Alpin Spor, Kar-Buz): Miks
Genel zorluk derecesi: III, IV
İlk Çıkış mı: (Evet / Hayır) :Bu koşullarda muhtemelen ilk çıkış, ancak emin değiliz
Yaz Tırmanışı / Kış Tırmanışı: Yaz Tırmanışı
Tarihi:14 Nisan 2018
Ekip: Abdullah Benna Sarın, Burak Serter
Tırmanış süresi: 3 saat
Kullanılan teknik malzemeler: Friend, Sikke, Takoz, Çift İp 70mt
Hava Durumu:Parçalı Bulutlu
Tırmanış mevsimi: İlk Bahar
Kamp alanı: (Su kaynağı Var / Yok:) Kar Çukuru Yaylası - Su var - Yaz aylarında yerleşim var.
Ulaşım bilgileri: Geyikbayırı'ndan Feslikan yaylasına giden yol takip ediliyor. Yaklaşık 30km


Rotanın künyesi:

İp Boyu

Uzunluk

Max. Zorluk

Sabit İstasyon

1

60

IV

Yok

2

80

IV

Yok

3

60

III

Yok

İniş rotası: Rota bitiminde güney yönündeki kar kulvarından.