BDK_Banner.jpg


Tırmanış.org'a editör olarak destek vermiş ancak şu an aktif olmayan editörler


Sefa Börtücen

Sefa Börtücen

Editör

Ocak 1988 tarihinde Bandırma’da doğdu. 2007 yılında YTÜ Metalürji ve Malzeme Mühendisliği bölümünde lisans eğitimine başladı. 2009 senesinde ise YTÜ dağcılık kulübüne kayıt olarak dağcılık sporuyla tanıştı. Kısa süre içerisinde tanıdığı ve sevdiği dağcılık ve tırmanış sporu kendisi için bir tutku haline geldi. İki yıllık dağcılık eğitimini tamamladıktan sonra YTÜ dağcılık kulübünde kulüp başkanlığı görevini yerine getirdi. Bugün ise kulüpte aktif olarak eğitmenlik yaparak kendisi gibi dağcılık sporuna gönül vermiş kişilere yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Lisans eğitimini YTÜ’de tamamladıktan sonra özel sektörde çalışmaya devam etmektedir.

2011 yılından itibaren başta Aladağlar olmak üzere Türkiye’nin farklı tırmanış bölgelerinde ve Dolomitlerde tırmanış yapma fırsatı bulmuştur. Teknik becerilerini geliştirerek ve düzenli antrenman yaparak daha fazla tırmanış gerçekleştirmeyi hedeflemektedir.

İletişim: sefabortucen[at]gmail.com

Göknil Ünal

Göknil Ünal

Editör

18 Ocak 1992'de Eskişehir'de doğdu. Dedesi sayesinde kampçılık ile çok küçük yaşlarda tanıştı. Üniversite'ye kadar Bursa'da yaşadı ve kort tenisi ile spor yaşamına başladı. Yıldız Teknik Üniversitesi Biyomühendislik Bölümü'nü kazanarak İstanbul'a geçiş yaptı. 2011'de YTÜDAK ile tanıştı ve içindeki doğa insanı tam olarak uyandı. Kulübün eğitimlerinde ve yönetiminde yer aldı. Mezuniyeti ile YDK’ya katıldı ve orada da yönetimde yer aldı. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Odyoloji Yüksek Lisans’ı yapmakta olan Göknil şimdilerde minimal düzeyde kaya tırmanışıyla ilgilenmektedir.

Odyoloji uzmanı olarak çalışacağı şehirde aktif dağcılık yaşamına geri dönme planlarıyla tam gaz tez yazma sürecinde olup tirmanis.org ailesinin bir üyesi olmaktan büyük keyif almaktadır.

İletişim: goknil.unal[at]tirmanis.org

Sumru Tamer

Sumru Tamer

Editör

1990 yılında İstanbul'da doğdu. Dağcılık ile Kadıköy Anadolu Lisesi Dağcılık Kulübü'nde tanıştı. Yaz ve kış klasik dağcılığının yanı sıra, geleneksel tırmanış ve spor tırmanışa da bu dönemde başlamış oldu. Boğaziçi Üniversitesi'ndeki öğrencilik yıllarında BÜDAK ile spor tırmanış ve bouldering yaptı. Bunun yanında kulüp dışından partnerler ve gruplar ile yaz ve kış klasik ve kolay geleneksel dağ rotaları tırmanmaya ve spor tırmanışa devam etti. Bir kaç sene boyunca çeşitli dağ turizmi şirketleri için freelance "dağ rehberliği" yaptı, hala da yapıyor. Daha teknik rotalar tırmanma, yeni tanıştığı miks tırmanışta ilerleme, uzun duvar ve sürekli yeni kişiler ile tırmanabilme hayalleri ile girdiği YTÜDAK'ta tırmanışa devam ediyor.

Tırmanış ve dağcılık kültürü'ne dair yazı ve araştırmalar ilgisini çekiyor. Başta feminist teori olmak üzere çeşitli toplumsal teorilere olan ilgisini ve aktivizmden öğrendiklerini Türkiye'deki tırmanış kültürü ile nasıl harmanlayabileceğine dair kafa yoruyor, bunlara dair yapılmış araştırmaları takip ediyor. Tirmanis.org' un bu amaç için de güzel bir mecra olabileceğini düşünüyor.

Önceden hayatını rehber, çevirmen, müzisyen vb. olarak sürdürürken, şu sıralar bir Sivil Toplum Kuruluşunda tam zamanlı çalışarak, hafta sonu dağcılığının sınırlarını deneyimliyor. Hayat şartları ne olursa olsun, her şekilde, bir yolunu bulup tekrar antrenmana ve dağlara gitmeye çabalıyor.

İletişim: sumru.tamer[at]gmail.com