TARİHTE BUGÜN:

 

Celal Aşkaroğulları anısına…


Artık eskide kalmış bir rota bu. Eski bir dost için. İki sene önce kaybettiğimiz bir dost.
Bu yazıyı yazmak için defalarca bilgisayarın başına oturdum. Aslında kalemi çok kötü olan biri de değilim. Her defasında keyfim kaçtı ve yarım kaldı. O yüzden çok uzatmayacağım. Çünkü buraya yazacağım cümlelerle onu anlatamayacağımı anladım. Ne siz tanıyabilirsiniz, ne biz anlatabiliriz, ne de unutabiliriz. Herkes tarafından sevilen insanlar vardır. Celal işte öyle biriydi. Boğuk kahkahası hala kulaklarımızda yankılanıyor.

Celal farklı biriydi. Anlatması güç. Geyikbayırında çok ip boylu bir rotanın sonunda ip inişi yapacakken ipi atmak istemişti. En büyük hayalim bu demişti ve fotoğraf çekmemi istemişti. Ben o fotoğraf karesini yakalayamadım. Yakalayabilseydim şimdi yüzündeki mutluluğu size gösterebiliyor olacaktım. Tıpkı onun hayatı gibi ip bir anda aktı ve gitti.

Gördüğüm en yetenekli adamlardan biri olmasına rağmen Celal dağcılığa ara vermişti. Ya da bırakmıştı. Bilmiyorum. Son yıllarda dağa gidip gelen bir adam değildi. Bir ara bana dağlarda zaman geçirmeyi özlediğini söylemişti. Tekrar başlasam mı demişti. Keşke başlasaydı, keşke kopmasaydı dağlardan. O zaman böyle olmazdı gibi geliyor. Ailelerin bizi korka korka yolladığı o dağlar belki bir korunak olacaktı ona. Garip ama insan sevdiği biri dağda hayatına veda etse daha mutlu olurmuş gibi geliyor. Sanırım dağda daha özgür hissetmekten kaynaklanan bir durum.

Aladağlarda bir tırmanış sırasında yine aklıma geldi Celal. Zübeyir ağabeyin oğlu Muhammed sağolsun atı da eşeği de Tekepınarından su taşıyalım diye bize vermişti. Ben hiç ata binmedim. Celal çok seviyordu ata binmeyi. Dağcılıktan sonra yeni tutkusu olmuştu. Çok uğrastı İstanbul’ da uygun bir yer bulup at binebilmek icin. En son görüştüğümüzde ata binmeye doyamadığını söylemişti. İşte at buradaydı dağların içerisinde. İkisini de severdin sen. Burada olsaydın kesin çok mutlu olurdun. Ben hiç ata binmedim. Muhtemelen binmem de. Celal o kadar çok istedi ki ben artık hiç binmek istemiyorum.


Celal farklı biriydi. Dediğim gibi anlatılması çok mümkün değil. Bir gün “neden hiç zenci dağcı yok?” diye sormuştu. Hala soruyorum kendime. Neden hiç zenci dağcı yok? Yaptığımız yazışmalara veya hatıralara her bakışımda yüzümde hafif bir gülümseme oluşuyor. Kahkahasıyla hep hatıralarımızda yer alacak.
Rota bilgisi:
2016 yılı Nisan ayına girmiştik ve açıkçası keşiştepede miks tırmanışa doyamamıştım. İyi koşulları yakalayıp son bir tırmanış gerçekleştirme peşindeydim. Ufak bir partner arayışından sonra Aykut ile sözleştik. Dağda yeteri kadar kar olmasına rağmen hava sıcak gidiyordu ve çok kaliteli buz ile karşılaşmadık. Uludağ için en büyük problem kışın yoğun kar yağışı olması ve aniden havaların ısınması. Bu şartlarda ideal tırmanış koşullarını yakalamak zorlaşıyor. Buz alanların ağırlığımızı taşıyamayacak kadar çürük olması sebebiyle rota olarak Özbay kulesi üzerindeki kuru bir hattı seçtik.


1.İp boyu: Paçoz rotasının altındaki kulvardan rotaya giriliyor. Rota hafif sağa doğru yükselerek başlıyor. İlk 10 metresinde kısa ve zor hamleler içeriyor. 20 metre sonunda sete çıkılıyor ve 10 metrelik yan geçiş ile bacanın altındaki istasyona ulaşılıyor. M5, 30 m.

2. İp Boyu: Baca içerisinde dikey tırmanış ile başlıyor. Baca homojen zorlukta devam ediyor. Baca bitiminden itibaren sola geçilerek devam ediliyor. Son metrelerde tırmanış kolaylaşıyor ama ciddi çürüklükler var. Dikkat! M4, 35 m.
Özellikle sıcak havalarda rotanın üst kısımlarından düşecek taşlara karşı dikkat edilmesi gerekiyor.

Tüm fotoğraflar Sefa Börtücen' in kişisel ve Celal' in arkadaşlarının arşivlerinden alınmıştır.

Rota: Aşkaroğulları

Bölgesi: Özbay Kulesi / Keşiştepe / Uludağ

Rota uzunluğu: 65 m.

Toplam İp Boyu: 2 İp Boyu

Stil: Miks Tırmanış

Genel Zorluk Dereces: M5

İlk Çıkış Mı: Evet

Çıkış Tarihi: 03.04.2016

Ekip: Aykut Türem, Sefa Börtücen

Kullanılan teknik malzemeler: 2 x çift dry tırmanış ipi, 1 set SLDC, 1 set stoper, teknik kazma ve kramponlar, muhtelif sikkeler, perlonlar vb.

Rotanın Tanıtımı:

İp Boyu

Uzunluk

Max. Zorluk

Sabit İstasyon

1

30 m.

M5

Yok

2

35 m.

M4

Yok