TARİHTE BUGÜN:

 

Nicedir yazmıyorum. Dağları ve tırmanışı attığım gibi, kalemi de attım bir kenara, hayli oldu. Ülke gündem ve siyasetinin etkisiyle politize olmuş hayatlarımızın yanında, siyasetin dağcılık ve tırmanış sporuna da nüfuz ettirilmeye çalışıldığı son yıllarda, uzaklaşmak belki de en iyisi…
Oysa dağcılık protestti, tırmanış manifestoydu kimi zaman. Yeni Türkiye'nin maliği olduğunu zannedenlerle saf tutmayacak kadar komünist.
Aslında belki de beyhude bir uğraş, bu coğrafyada tırmanış. Avrupa kökenli bir sporu, Ortadoğulu kafalarımızda yeşertmeye çalışmak.

İşte tam bu saçma sapanlıklar içinde, ayaklarımızı sallıyorduk maden telesiyejinde Türem ile 10 Şubat 2017'de. Mesaiden çalınan zamanlarda yine Uludağ / Keşiştepe…

Koşullar görece vasat, daha önce Yücel (Bağatur) ile denediğimiz bir rotaya yöneliyoruz. Sanırım üç yıl önce Yücel ile denemiştik. Ve benim yüzümden; ellerimi üşüttüğüm için rotanın ortalarından inmek durumunda kalmıştık.

Keşiştepe'de çanağın sağında, ana kütlenin Özbay Kulesi'ne doğru döndüğü köşeden uzanan sırt, görece kolay/orta zorlukta, denemeye değer.

Sırtın dikleştiği sete kadar soldan serbest geçip, kayayla buluşan yüzeyde istasyon aldık. İlk ip boyu küçük baca benzeri yapı ile başlıyor. Baca yukarılarda genişliyor. Ara emniyet imkanı elverişli, fakat kar temizliği şart! Sağdan gelen, Majiec Berbeka rotasının setinde istasyon. (M3+ 40 Metre)

İlk ip boyunun girişinde 3-4 metre yükselince sağlam bir sikke bıraktık. Bacanın bitip görece rahatladığı küçük sette ise daha önce Yücel ile bıraktığımız sikke var.

İkinci ve üçüncü ip boyları Berbeka ve Zebani rotalarının son ip boyları ile ortak. Kolay yüzeyde tırmanış ile zirve sırtına bağlıyor. (110 metre)
İlk ip oldukça kaliteli, tırmanın derim. Uludağ'ın hızlı ulaşımı telesiyej ve teleferik ile medeniyete koşuyoruz.

Rota için “Anadolu Çomarı” diyoruz. TDK ve Ekşi Sözlük olmak üzere iki tarifi var. Kim, hangi tarifi alırsa. Mizah güzeldir. Protestonun ta kendisi.
Ortaokul yıllarımın efsane mizah dergisi Limon'a istinaden… 

Tırmanışla Kalın...

Anadolu Çomarı – Aykut Türem, Serkan Ertem (M3+, 150 Metre) 10 Şubat 2017 

07 Ekim 2017 / Bursa

Yazan: Serkan Ertem

İletişim: serkanertem et yahoo nokta com

Rota Künyesi:

Rotanın ismi: Anadolu Çomarı

Bölgesi (Dağ ismi/Sektör): Uludağ Keşiştepe

Rota uzunluğu (mt.): 150 metre

Toplam ip boyu: 3 ip boyu

Stil : Miks

Genel zorluk derecesi: M3+

İlk Çıkış mı: (Evet / Hayır) Evet

Çıkış Tarihi:10 Şubat 2017

Ekip: Serkan Ertem / Aykut Türem

Kullanılan teknik malzemeler: 2 x çift dry tırmanış ipi, 1 set SLDC, 1 set stoper, teknik kazma ve kramponlar, muhtelif sikkeler, perlonlar vb.

Rotanın tanımı :

İp Boyu

Uzunluk

Max. Zorluk

Sabit İstasyon

1

40 m.

M3+

Yok

2

60 m.

45-50 derece kar

Yok

3

50 m.

40 derece kar

Yok