Brenta_Banner.jpg

Geçtiğimiz kış, mart ayının 11. günü, partnerim Mustafa Yeşildal, yani nam-ı diğer bacanak ile Keşiştepe'de yeni bir rota hattı tırmandık.

Hayvanları İncitme Rotasının kulvarı ve Ömer Kalkanlı rotası arasındaki büyük ve yer yer ters eğimli blok üzerinden devam eden ve bu zamana kadar Keşiştepe'de tırmandığımız tüm diğer rota hatlarından tamamen farklı tarzda ve zorlu bir rota hattı oldu.
Kaya bandının hemen solundaki kar alanından, kayanın negatif olarak başladığı son noktaya kadar yükseliyorsunuz. 45-50 derece kar.

1. İp Boyu:
Sonrasında ilk istasyonu alarak rotaya bir ip boyluk bir traversle başlıyorsunuz. Bu sağa doğru yapılan yan geçiş miks yüzeyde basit bir traversten oluşmakta ama çokça çürüklük mevzu bahis. Birçok çürük blok indirdik ve temizledik. Ancak yine de dikkatli olun. Bu ip boyuna, Eiger Kuzey Duvarındaki meşhur “Travers of Gods/Tanrıların Traversi”ne atfen, “Travers of Goats/Keçilerin Traversi” adını verdik. Keza keçi yolundan bir miktar zor olabilecek bir travers.
Sonrasında 2. istasyonu rahat bir sette alıyorsunuz. Bu istasyonu olabildiğince sağa, setin ilerisine konumlamanızı öneririz. Bu şekilde solo travers ile giden ikinci ip boyundan düşecek taşlardan emniyetçinizi koruyabilirisiniz.

2. İp Boyu:
Rotanın asıl zorlu lokması olan 2. ip boyu, bugüne kadar Keşiştepe'de tırmandığım tüm ip boylarından farklı. Sola diagonal yükselerek tırmanılan bu etapta, zorluk sebebi ile, yer yer yapay tırmanışla ilerledik. A0 zorluğundan bir tık daha zor, fifi hook ve yapay merdiveni, bir iki hamlede işinizi ciddi manada kolaylaştırır. Bu sebeple A1 zorluğunda dedik.
Ayrıca buna rağmen ciddi bir kuru sıkı tırmanış (drytooling ) becerisi gerektiriyor. En az M5 zorluğunda dedik. Bu ip boyunda 4 adet sikke bıraktık. Şu anda sikkeler ile serbest denenebilir ama sanıyorum M5+/M6 lı bir zorluk ya olası. Bu arada sikkelerden birisi (Bıçak olan) sadece yapay yükselmek için çakıldı. Olası bir serbest düşüşte sökülebillir.
Bu ip boyunda tırmanırken çok çürük birkaç dev blok indirdik. Hatta ilk başlarda yükselirken düşen bir tanesi bir yarım ipimizin ilk 4 metresine mal oldu. İnsan tırmanış iplerinin ne kadar kolay kesilebildiğin her defasında hayretler içinde deneyimliyor.
İp boyu artık görece temiz ama yine de çok dikkatli tırmanın. Şakaya kesinlikle gelmeyecek bir ip boyu!

3. İp Boyu:
Son ip boyu ise, 3. istasyondan hafif sola yan geçtikten sonra direk yukarıya tırmanıyor. Ancak ip boyunun ortalarında bir yerde sola tarafa, sırta doğru kaçarak çok daha basit bir hale getirebilirsiniz..
Dikey çıkışta sıkıntı çürüklük, bir iki yerde de kazmalar teknik kalkışlar yapmalısınız. Tavsiyem, kazmaları nereye taktığınıza dikkat edin. Bazı bloklar sadece donuk olduğu için oradalar. Bu sebeple bu ip boyunu kış mevsimi dışında kesinlikle önermem.
En aşağıda izleyebileceğiniz videoda, son ip boyunda Mustafa’nın tırmanırken temizlediği taşlara bakarsanız ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz.

Rotaya Omurga ismini verdik.
Zira, rota hattı, ülke dağcılığının omurgasına benzer şekilde, eğilip bükülerek ilerliyor.
Dilerim ileride, daha direk yükselen, yani daha düzgün omurgalı rotalar da açabiliriz.
Darısı ülke dağcılığının başına!


Rota Kısa Künyesi:
İlk Çıkış Tarihi: 11 Mart 2017
Ekip: Mustafa Yeşildal / Aykut Türem

Zorluk

1. ip boyu: M2 / 30 metre
2. ip boyu: A1/M5 / 25 metre
3. ip boyu: M4 / 55 metre

İletişim: aykut.turem[at]tirmanis nokta org

Tırmanışın Kısa Videosu: