MontBlanc_Banner.jpg

İDADİK kulübünün programında yer alan, Gürcistan tırmanışlarının ikinci dağı olan Laila, 2021 Ushba tırmanışından beri aklımızda olan bir dağ idi. Burayla ilgili daha önce yapılan bir Türk çıkışı, ya da herhangi bir Türkçe kaynak bulamadık. Bu durum Laila'yı daha da cazip hale getirdi. Kazbek tırmanışından sonra aracımızda oluşan sıkıntıları çözemeyince; 30 Temmuz 2023 günü öğlen araç ayarlayıp dağa en yakın yerleşim olan 1285 metre irtifadaki Lezgara Köyüne geldik. Burası konum olarak Ushba Güney Yüzü’nün tam karşısında kalan sevimli Svaneti köylerinden birisi. Burada heybetli bir ceviz ağacının altında son hazırlıklarımızı yapıp traktör yolundan kamp yükümüzle yola koyulduk.

 

Klasik Karadeniz ormanları ve bitki örtüsü içerisinde traktör yolundan yürümeye devam ediyoruz. Bazı noktalarda kamp yeri, geçit vb. yönlendirme tabelaları var. Hiking ve trekking yapanlar için oldukça cazip bir konum olduğu için belli bir noktaya kadar traktör ve at hizmeti alabiliyorsunuz, fakat biz tercih etmedik. Saat 15.15’de başlayan yürüyüşümüz 17.00’da ilk nirengi noktası olan 1960 metre irtifadaki dağ kulübesine varmamızla devam etti, burada biraz mola verip 17.55’de 2200 metre irtifadaki ikinci dağ kulübesine ulaşıp saat 19.00’da ise 2585 metre irtifada bulunan birinci ara kamp yerine vardık. Konum olarak ise her iki tarafından, biri büyük diğeri küçük olmak üzere iki akarsu yatağının ortasında manzaraya hakim çayırlık bir düzlük diyebiliriz. Hava kararmadan yemek işlerine giriştik. Sanırım buranın bitki örtüsünden kaynaklı çok fazla minik sinekler mevcut.

31/07/2023

Sabah 05.30’da zirve için hareket ediyoruz. Gündoğumu eşliğinde dik bir eğimde ağır ağır yükselirken belki de Kafkasya Silsilesi’ni panoramik olarak en iyi bu noktada gözlemleyebiliriz. Bulut havuzunun üzerinde en batıda Elbrus ortada Ushba ve doğuya doğru diğer zirve silsilelerini izleyip yükselmeye devam ediyoruz ve saat 07.00’da 3120 metrede Chizidi Pass'a varıyoruz. Burada kahvaltı molası verdikten sonra saat 08.00’da yatay bir şekilde devam edip dağın arka tarafına geçiyoruz. 2850 metre ana kamp yeri olarak kabul edilen nokta bulunduğumuz yerden aşağıda kaldığı için irtifa kaybetmemek için kamp yerine giden ana patikayı kullanmayıp, bir süre daha paralel ilerledikten sonra yanlış yolda olduğumuzu fark ettikten sonra tam altımızda görünen kamp alanına dik bir inişle saat 09.00’da varıyoruz. Burada taşlardan oluşturulmuş bir barınak ve çadırlar vardı. Buradan sonra kaybettiğimiz irtifayı tekrar alıp yükselmeye başlıyoruz. Zaten irtifa kaybetmekten başka şansımız yok çünkü rota bu şekilde. Laila buzulunun başladığı yere kadar irili ufaklı 5-6 dere geçip saat 10.20’de 3040 metrede kar-buz kulvarının başlangıcına varıyoruz. Burada kramponları takıp tekrar yola koyuluyoruz. Tam olarak neyle karşılaşacağımızı bilmediğimiz için ve olası bir kaza anında kurtarma yapmak amacıyla yanımızda kemer, ip ve biraz teknik malzeme mevcut.

 

Zemin yer yer çok sert kar, bazen yumuşak şekilde devam ediyor. Laila buzulu çok büyük bir alana yayılmış durumda. Genel olarak buzulun en sol tarafında, Laila zirve kütlesine yakın bir şekilde yükseliyoruz. Rotamızın bazen üstünde ve çoğu zamanda sağ tarafımızda kalan yerlerde çatlaklar mevcut. Dikkatli bir şekilde yükselip dağın tam güney yüzüne dönüp zaman zaman 40-45 dereceye yakın eğimlerde tırmanmaya devam ediyoruz. Hava genelde bulutlu ve sisli. Arada kısa molalar verip saat 14.20’de 3935 metre yükseklikteki kayalık boyuna ulaşıyoruz. Doğu ve batı yönünde iki tepe noktanın tam arasındayız. Bir süre zirve o mu? bu mu? konuşmalarından sonra batı yönünde kalan tepe noktasında metal çubuklar görüyor ve zirvenin orası olduğuna emin oluyoruz. Bulunduğumuz noktadan yaklaşık 75 metre daha yükselmemiz gerekiyor ve bu zirve etabı oldukça çürük kaya geçişleri içeren bir hat. Dikkatli ve ağır hareketlerle kaya etaplarını geçiyoruz. Bu kısımda emniyet alma şansı neredeyse hiç yok çünkü dokunduğunuz yer dökülüyor. Geçilen kısa etaplar, son zirve kulvarının çıkışı ile kamp yerinden toplam 1420 metre irtifa kazanıyoruz ve 9 saat 40 dakika sonra saat 15.10’da 4009 metre Laila Zirve’ye varıyoruz. Buraya adım atan ilk Türk ekibi olarak mutluyuz.

 

 

15.25’de zirveden hareket edip yine kayalık etabı dikkatli bir şekilde inip çantaları bıraktığımız boyuna varıyoruz. Buradan saat 16.10’da inişe başlayıp buzulu 17.20’de bitirip kramponlarımızı taktığımız noktada çıkarıyoruz. Biraz dinlendikten sonra saat 19.00’da Chizidi Pass ve 19.45’de kamp yerine varıyoruz ve yeni kurulan 3 çadır görüyoruz. Rus Alexander bizleri karşılayıp hemen çay ikram ediyor ve yüzümüz gülüyor. Kamptan kampa toplam 14 saat 10 dakika sürmüş oluyor. Oldukça yorgunuz hemen bir şeyler yiyip dinleniyoruz.

 

01-08-2023

Sabah 07.00’da kalkıp kampımızı topluyor ve saat 09.00’da Lezgara'ya doğru hareket ediyoruz. Yine muhteşem bitki örtüsü ve ormanın içinden geçip saat 11.15’de başlangıçta hazırlık yaptığımız ceviz ağacına varıyoruz. Burada aracımız gelene kadar kadar bir şeyler atıştırıyoruz. Saat 12.40’da araçla hareket edip 13.10’da Mestia'ya varıyoruz.

 

Genel olarak Karadeniz bitki örtüsünü sonuna kadar hissedeceğiniz bir yer, dağa zirve odaklı gelen kişi sayısı oldukça az. Kafkasya'da en çok ziyaret edilen dağlar, bilhassa Türk dağcıları özelinde tabii ki Kazbek ve az miktarda ise Tetnuldi dağı. Bu döngüyü kırmak ve bir farkındalık yaratmak adına bu tırmanış bizi her yönüyle oldukça tatmin etti. Etkinlik boyunca iyi hava koşullarında herhangi bir aksilik yaşamadan faaliyeti bitirdik.

 

Ekip: Vedat Aydemir, Adnan Öztaş, Şeref Arıca, Burak Can Öztaş

Tarih: 30 Temmuz - 01 Ağustos 2023

Zirve Tarihi: 31 Temmuz 2023

Rota: Güney Yüzü

Rakım: 4009m

Alınan İrtifa: 2724m (Lezgara Köyünden itibaren)

Türü: Kar / Sert Kar / Kaya geçişleri

Tehlikeleri: Buzul çatlakları / Taş düşmesi

Kamp Yerleri: Ara Kamp 2585m

Zirve Toplam Süre: 14 Saat 10 dakika

Hava: Bulutlu / Sisli / Yer Yer Açık

Toplam Km: 29 Km

Koordinatlar: 42.9249725 - 42.554194

Wikiloc Kaydı: https://tr.wikiloc.com/wikiloc/download.do?id=142215800

Ekipman: 7.3mm 60m İkiz ip, buz vidaları, kar kazığı, karabina, perlonlar, express setler, kazma ve krampon

Raporu Hazırlayan: Burak Can Öztaş

 

NOT* Raporda Gürcistan kısmında yer alan saatler +1 yerel saat olarak yazılmıştır.