BDK_Banner.jpg

İspanya Tırmanış Turu: 2-13 Kasım 2012

Uzun süredir kampımızda kalan misafirlerin söylediği tek şey; Kazıklı kanyonu İspanya’daki Margalef ve Riglos’a çok benziyor şeklindeydi. Zaman geçtikçe biz de meraklanır olduk ve bu bölgeleri görmek istedik. 11 günlük bir tırmanış turunda 3 bölge vardı hedefte: Konglamera'nın anavatanı Margalef, uzun duvar rotalarıyla Riglos ve kolonetler cenneti Rodellar. Bölgelerin birbirine yakınlığı dolayısıyla her bölgede 3'er günlük tırmanışlar planladık. Dinlenme günlerinde de bölgeler arası seyahat edecektik. Öyle de yaptık. Tabii aslında, her bölge kendi başına uzun bir tırmanış programı ister ama, biz evde kızımız Pelin’i anneannesi ile bıraktığımızdan dolayı turu kısa tuttuk.

Margalef: Hakikaten Konglamera'nın anavatanı. Margalef’i görünce bizim Kazıklı’nın ne kadar küçük olduğunu anladım. Ama tarz aynı, tek parmaklar, iki parmaklar, yoğun cep tutuşlar ve ağır negatif bloklar... Kaya çok sağlam... Yüzlerce rotanın yanında boş bloklar görmek insanı şaşırtıyor. Rota potansiyelini tahmin etmek çok zor... Tırmanıcıların konakladığı tek bir refüj var. Buradan bölgenin fotokopi olan rehberini alabilirsiniz. Bölgede vahşi kamp yapmak ya da arabada kalmak ise serbest. Zaten çoğu kişi de arabasında kalıyor. İspanya’nın bir çok yeri böyle.Margalef: Hakikaten Konglamera'nın anavatanı. Margalef’i görünce bizim Kazıklı’nın ne kadar küçük olduğunu anladım. Ama tarz aynı, tek parmaklar, iki parmaklar, yoğun cep tutuşlar ve ağır negatif bloklar... Kaya çok sağlam... Yüzlerce rotanın yanında boş bloklar görmek insanı şaşırtıyor. Rota potansiyelini tahmin etmek çok zor... Tırmanıcıların konakladığı tek bir refüj var. Buradan bölgenin fotokopi olan rehberini alabilirsiniz. Bölgede vahşi kamp yapmak ya da arabada kalmak ise serbest. Zaten çoğu kişi de arabasında kalıyor. İspanya’nın bir çok yeri böyle.

Riglos: Bir başka Konglamera cenneti de Riglos’da. Ama burada spor rotalardan çok kulelerin üzerinde bulunan uzun duvar rotaları popüler. Rota uzunlukları 200 ile 300 mt. arasında değişiyor. Kuleler, Riglos köyünden 5 dakika yürüme mesafesinde. Genellikle kocaman patates büyüklüğündeki taşları tutamak olarak kullanıyorsunuz. Bazen daha da büyüklerine rastlamak mümkün. Tozdan bembeyaz olmuş bu tutamaklarda tırmanış hakikaten biraz yürek hoplatıyor... Rotalar 60'lı 70'li yıllarda açılmış. Hala açılıyor. Eski rotalardaki boltları yenilemişler. Dolayısı ile boltlama kalitesi iyi, istasyonlar çok sağlam. Rotalar üzerindeki trafik o kadar yoğun ki istasyonlar daima 3 ya da 4 boltlu. Hatta bir rotada, arka arkaya tırmanan 5 ekip bile gördük. Gün batımındaki görüntüsüyle muhteşem bir manzara veren bu kayalıklarda tırmanış hakikaten bir ayrıcalık. Tadı damağımızda kalıp ta tekrar dönmek istediğimiz yerlerden biri Riglos. Rehber kitabı, Riglos’daki refüjden veya Cafe El Puro’dan alabilirsiniz, ama İspanyolca.

Rodellar: 3.durağımız dev mağaraların ve kolonetlerin bol olduğu Rodellar. İçinden çok güzel bir nehrin geçtiği vadinin sağında ve solunda büyük mağaralar var. Rotaların çoğu burada bulunuyor. Yine ağır negatifler ve kolonetler var. Rodellar, sadece tırmanıcıların değil aynı zamanda yürüyüşçülerin, 'kanyon geçişi' ('kanyoning') yapanların ve mağaracıların da uğrak yeri. Bölge yazın çok kalabalıkmış. Tırmanış mevsimi olarak biraz geç kalmışız. Geyikbayırı'nın aksine burada bütün kolonetler daha kasımın başında akıyordu. Biz de bulduğumuz kuru rotalarda tırmandık. Ama asıl kolonetli rotalarda dans edenler için bulunmaz bir yer burası. Rehber kitabı refüj ve otellerden bulabilirsiniz. Bölgede kamp yapmak ya da arabada kalmak yasak. Mutlaka bir refüjde ya da kampingde kalmalısınız.

Recep İnce

İletişim: incerecep[at]yahoo[nokta]com