Brenta_Banner.jpg

İzmir’den Aydın Otoyolu’na girince sol tarafta görülebilen, devasa büyüklükteki bu duvarların keşfini, bir sürü ‘acabalar’ eşliğinde nihayet 2018 yılında yapmıştık. Bir pazar günümüzü feda edecektik tabii, iyi ki de etmişiz. Duvarların altında gezmeye başlayınca mevcut potansiyelden dibimiz düşmüştü. Evet, burası olurdu ama çok emek gerekti!

Tatil günlerimizde Abdullah Ağabey ile birlikte rota temizliklerini yapıp, bazı rotaların istasyonlarını boltlamaya başladık. 2018 yılının sonlarına doğru ilk rota denemelerine başlayıp “Josuf” ilk ip boyu ve “Nice Smyrna” rotaları açmıştık. Kısa zaman sonra “Kanlı Nigar” (Umut Barış+Murat Akay) da çıkıldıktan sonra ikinci ip boyları ve diğer yeni rotalar devam etti.

Bölge

Aslında tarif olarak Pınarbaşı Drytool Sektör ve Gökdere Spor Tırmanış Bahçesi’nin tam ortasında kalıyor. Ayakkabıcılar Sitesi’nden Gökdere Yolu’na girince yolun tam ortalarında sola bir toprak yol giriyor(eski bir deponun arasından). Bu toprak orman yolu araçla 2.7 km geçildikten sonra yol bitiyor. Hafif sağa doğru yukarı bakıldığında duvarlar net olarak görülmekte. Araçtan indikten sonra 45 derece eğimde ortalama 15-20 dakika yürüyüş gerekiyor.

Bölgede iki ana sektör mevcut:

-Doğu sektör (öğleden sonra güneş görüyor)

-Kuzey sektör (nerdeyse tüm yıl boyunca güneş görmüyor, bu yüzden yaz tırmanışına da uygun)

Not: Yoğun yağışlardan sonra orman yolunda bozulmalar olabiliyor, altı yüksek araçla ulaşım daha doğru olur.

Ayrıca bölge, Wikiloc’ta Işıkkent Tırmanış Bahçesi olarak kayıtlı.

Doğu Sektör

Korku Tüneli: (geleneksel, 70 m, 2 ip boyu, VI+, Tunç fındık & Güçlü Özen) Ana bandın ortasındaki en büyük ve geniş çatlağın sol tarafından, yarım tünel şeklindeki hattan girilir. Çürük yapısından dolayı dikkatli olunmalıdır. Tepedeki ağacın altında biter(bolt var). İniş iple ya da sırttaki hattan yürüyerek. İlk istasyonda sikke var.

Weight On Drill: (geleneksel, 75 m, 2 ip boyu, VI, Güçlü Özen & Emir Kalaycı) Korku tünelinin hemen sağından, temizlenmiş bir hattan başlar, Rotanın ortasındaki dev dihedralin altında çift boltlu istasyonu vardır. Çatlak hattından devam edip korku tüneli ile aynı noktadaki ağaçta biter.

La Sagrada Roca: (boltlu – alpinspor, 75 m, VI, Emir kalaycı & Ömercan Şengün) Ana bandın ortasındaki kamp alanının hizasından, ağacın tam altından başlar. Bolt aralıkları ortalama 4 metredir. 3 istasyon bulunur, dilenirse 2. istasyon pas geçilebilir.

Kanlı Nigar: (geleneksel, 60 m, 2 ip boyu, V, Güçlü Özen & Ali Başaran) Definecilerin açtıkları çukurun solundan ağaç yanından girilir. İlk ip boyu nispeten daha kolay, ikincisi kısa ve tatlı serttir.

Piramit: (spor, 15 m, VI+, Abdullah Barış) Üçgen piramit şeklinde ve tamamı çatlak tırmanışı olan keyifli bir spor rotadır.

Çatlağın Rüyası: (geleneksel, 40 m, V-, Abdullah Barış & Umut Barış) Hattın 10 metre üzerindeki ağaçtan başlar(perlon var). Tamamı çatlak hattıdır. Üstte ağaç ya da kaya babasından emniyet ile istasyon alınır.

Kuzey Sektör

Josuf: (geleneksel, 70 m, 2 ip boyu, VI-, Asutay Tuluk & Umut Barış) Bölgenin ilk rotası ve aynı zamanda popüler rotasıdır. Ağaçtan başlar. Girişi sert, tamamında boşluk hissi üst düzeydedir. 1. istasyonda bolt, 2.ip boyunda ortada sikke ve ağaç istasyonda da perlon vardır.

Nice Smyrna: (geleneksel, 45 m, 2 ip boyu, V+, Umut Barış & Osman Çağrı Tunç) Josuf rotasının sağ tarafında hafif çalılık bir girişi vardır, devamında sola doğru çatlak hattı takip edilir. 1. ve 2. istasyonda sikke vardır.