BDK_Banner.jpg

Hayır Rotası!

Yavuz hırsızların baş, haklının haksız olduğu dönemlerden geçerken memleket, o garip kaygı hallerinde Uludağ’ a düşüyor yolumuz “Bacanak” ile 2017 senesinin Şubat ayında. Yeni bir şey deneyelim telaşındayız yine. Bir süredir Aykut kendine güzel bir hedef belirlemiş vaziyette . Yılda 5-10 yeni rota. Ben de ona uymaya çalışıyorum ama iki numaralı evlat , kurumsal hayat, üzerinde bir de, çiftlik işleri derken aynı tempoyu yakaladığım söylenemez.

Aykut’un motivasyon olarak ne hapı aldığını bilmiyorum ama her neyse etrafındakilere de iyi geldiği kesin. Adam iyi beyler.
Kürüz Altoparlak rotasının solunda , Vahşi keşişin sağında kalan gayet dik yükselen dihedral hattını deneyelim diyoruz.
Vahşi Keşiş rotasının girişinden devam edip sağa seyirtiyoruz ve dihedralin altındayız. Keyifli görece dik yüzeyler. Akabinde ipe giriyoruz. Burada dihedral net bir şekilde tırmanış veriyor. Donuk otlar, kayalar tırmanışı kolaylaştırıyor. Ancak dihedral bir sete vardığında devamı oldukça çürük. Aykut setten biraz sağa yan geçip bir istasyon alıyor.

 
 

İkinci ip boyu sağdan sola , görece sağlam dik yüzeylerde ve kar geçişlerinden dihedrele doğru bağlanıyor. Zor bir ip boyu. Sonunda üzerinde likenli taşlar bulunan altından travers attığımız büyük çürük bir blok var. Dikkat!

Dihedralin sol sırtına bağlanamadan İstasyon alıyor Aykut. Akabinde sırtta sola doğru yükselip kısa bir tırmanış ile zirve sırtındayız.

Normalde burada bulunan ve genelde ters eğimli olan dev korniş bu sene çok kısa ve küçük. Bu sayede zirve platosuna ulaşabiliyoruz. Ancak her sene bu şekilde geçiş vermeyebilir.
İsim vermek kolay oluyor o günün konjonktürü itibariyle;
“HAYIR”

Rota Bilgileri:
Rotanın ismi: HAYIR
Rotanın Tanımı
Bölgesi (Dağ ismi/Sektör): Uludağ, Keşiştepe Kuzey Yüzü
Rota uzunluğu (mt.): 120-130m
Toplam ip boyu: 3 ip boyu
Genel zorluk derecesi: M4+
Çıkış Tarihi: 18 Şubat 2017
Ekip: Aykut Türem / Mustafa Yeşildal

İp Boyu
Uzunluk Max. Zorluk Sabit İstasyon
1. İp Boyu 35 m M3 Yok
2. İp Boyu 42 m M4+ Yok
3. İp Boyu 40 m M3+ Yok