TARİHTE BUGÜN:

 

EZNEVIT KUZEY KAR-BUZ KULVARI ILK KIS CIKISI

Sanırım hepimiz biraz acı çekmeyi seviyoruz. Kimimiz aşkta, kimimiz tırmanışta. Kışın dağlara her gittiğimizde, hangimiz kendimizi sorgulamıyor ki? Ben de bu kısır döngü içindeyim çoğu zaman. Her kış kendimi sorgular, sonra yine her kış, dağ hayalleri kurarım. Son yıllarda ise, daha karmaşık bir ruh halini alan durumumuz, sabırsızlıkla aralık aylarını bekler oldu.

Kuzey yarım küre dağcılığının amansız hastalığı, 21 Aralık Sendromu!

2015-2016 kışı için, erken sezonda yine tırmanış planı yapmıştık, Yücel Bagatur ile. 18 Aralık akşamı yola çıkıp, dağa ulaşmayı hedeflemiştik. Mountain Forecast'ten takip ettiğimiz meteorolojik veriler son gün değişmiş, hedeflediğimiz tarih aralığında yoğun kar yağışına dönüşmüştü. Meteorolojik olumsuzluk yüzünden, gidişimizi 2 gün ötelemiştik.

20 Aralık günü yola çıkmadan önce, aynı rota için başka bir ekibin bizden önce davrandığını ve bizden bir gün önde olduklarını öğrenmiştik. Gençlerin kanı kaynıyor, bizimkisi veteranlık!

Aslında tamamen farklı bir rotayı denemeyi hedeflemişken, beklenmedik bu durum karşısında alternatif bir rota oluşturması açısından, son gün Eznevit Kuzey Kar-Buz Kulvarı'nı gündeme almıştık. Son anda buz vidalarını da çantalarımıza ilave etmiştik. Meteorolojik verilerin aksine, Niğde'ye ulaştığımızda havanın oldukça güzel olduğunu gördük. Tüm bu olanlar karşısında, nihai kararımızı Eznevit Kuzey - Ergüden, Gürbüz, Kolbakır rotasında vererek, Karayalak girişindeki kampın yolunu tuttuk.

Mountain Forecast Tiyatrosu!

2012 yılında Güçlü Özen ile yaz çıkışını gerçekleştirdiğimiz rota, kısa şelale buz etaplarıyla tüm Aladağlar’da çıkılmış en güzel buz koşullarına sahip kulvar rotası diyebilirim!? Ayrıca olası taş düşmesi ve potansiyel çığ riskiyle, zorluğundan çok riskleri yüzünden oldukça fazla dikkat edilmesi gereken bir rota. 2012 Haziran'ında büyük bir kaya bloğu düşmesi yüzünden, ciddi bir kaza atlatmıştık Güçlü ile…

"Kışın çadırdan çıkmak, dağa çıkmaktan zordur" argümanını en çok hissettiğimiz saatler, tarih henüz 22 Aralık olmuşken, saat 02'de telefonun alarmı ile sıcak tulumlarımızı terk etmeye çalışıyoruz. Kafa lambalarımızın cılız ışığında, ağır adımlarla ilerliyoruz Karayalak vadisinde. Gecenin karanlığı henüz ağarırken, soğuk kemiklerimize kadar işlemiş, Eznevit ve Karasay'ın kuzey yüzü önünde uyukluyoruz.

Çelikbuyduran üzerinden süzülen güneş ışığıyla birlikte, kramponlarımızın üzerinde kulvara doğru yükselmeye başladık. Yaz koşullarında ilk şelale buz etabına kadar sert kar-buz olarak devam eden kulvar, giriş etabında cam buz ile karşılıyor bizi. Kısa buz-kaya etabını serbest geçtikten sonra, kar kulvarını izleyerek, ilk şelale buz etabının altına kadar yükseldik. İlk şelalenin sol kısmındaki ince buz yerine, sağ kısımdaki buz-kaya etabını 45 metre olarak tırmandık. (WI3+ ve M3 zorluğunda) İlk ip boyundan sonra, yaz koşullarında kar kulvarı olarak tırmanılan kısmın tamamını cam buz üzerinde Running Belay olarak tırmandık. (140 metre, WI 1) Görece kolay olan bu etaptan sonra, ikinci ip boyunda WI 3 derecelik 25 metrelik dikey tırmanış ile ikinci şelalenin altına geliyoruz.

Çift buz vidasından oluşan istasyonun üzerinde yükselen Yücel'in ardından, WI 4- ve M3 zorluklarında 50 metrelik buz-kaya-baca tırmanışını ve 3. ip boyunu tamamlayarak, takoz istasyonundan emniyetli Yücel'in yanına ulaşıyorum. Bu kısımdan sonra neredeyse tamamen kaya kulvarı olarak devam eden rotayı, 150 metre kadar serbest olarak tırmanarak, Eznevit ve Karasay arasındaki sırta ulaşarak tırmanışı tamamladık.

Gecenin soğuğu, kırılgan buz ve güneşe hasret kulvar…
Donan parmaklarım ile sıcak fincanı tutarken ofiste, neden diye soruyorum. Cevabını bilmeden gülümsüyorum.

Ekip: Serkan Ertem, Yücel Bagatur – 22 Aralık 2015
Zorluk: Kış için D, WI 4 ve M3
İlk Çıkış: Güneş Ergüden, Bora Gürbüz, Ercan Selim Kolbakır – 10 Haziran 2005

Serkan Ertem
26 Ocak 2016 / Bursa