TARİHTE BUGÜN:

 

Tırmanış sporuyla farklı şekillerde ilgilenen çoğumuzun gerek sosyal medyadan gerekse yazılı basından takip ettiği bir etkinliktir Petzl firmasının her yıl düzenlediği Roc Trip. Yaklaşık 10 yıldır düzenlenen Roc Trip her yıl dünyanın en iyi tırmanıcılarından oluşan bir ekibi konuk ediyor. Yüksek dereceli rotaların tırmanıldığı bu maratonda aynı zamanda gidilen bölgelerin tırmanış altyapısına da destek olunuyor. Eskiyen boltlar ve istasyonlar değiştiriliyor, yeni rotaların açılmasına yardım ediliyor ve ayrıca oluşturulan yardım fonları ile yerel tırmanıcılara destek olunuyor.

Roc Trip sırasında gidilen bölgelerdeki en zor rotalar, takımı oluşturan sporcuların deneyebilmesi için seçilir. Üzerinde ciddi mesai harcanan bu rotalar “Ultimate Routes” ismini alır. Takım üyeleri bu rotaları tamamlayabilmek için çalışmaya başlar. Bu ciddi çalışmalar esnasında aralarında, rotalara verilen emeğin getirdiği bir bağla birbirlerine destek olurlarken aynı zamanda tatlı bir rekabet de oluşur. Ayrıca Roc Trip, isimleri çoğu tırmanıcı tarafından dillerde olan dünyanın en iyi tırmanıcılarıyla gidilen bölgelerdeki tırmanıcıların yakından tanışmasını ve birlikte tırmanmalarını da sağlayarak ulusal veya bölgesel farklıları tırmanışa gönül vermenin ortak paydasında buluşturur.

26-30 Ekim 2011 yılında Çin’in Guizhou eyaletinde gerçekleşecek olan etkinliğin ise biz Türkiyeli tırmanıcılar için çok ayrı bir yeri var. Başarılarını sürekli takip ettiğimiz, bizim topraklarımızdan çıkan iki yetenekli isim bu yılki Petzl Türkiye takımına davetliler: Mümin KARABAŞ ve Zorbey AKTUYUN!

Etkinlik hazırlıkları, iki farklı rota açıcı ekibin bölgedeki çalışmalarıyla çoktan başlamış bulunmakta.

Toros Kamp’ın desteğiyle etkinliklere katılan tırmanıcılarımız Çin’de bulunan Getu vadisindeki sağlam kireç taşı üzerindeki birbirinden güzel, 9a zorluğuna kadar olan 250 rotayı, bölgedeki tırmanıcılarla birlikte dilediklerince tırmanma fırsatını bulacaklar.

Aşağıda bulunan listede, daha önce Roc Trip’in düzenlendiği bölgelere göz atacak olursak bu yıl yapılacak olan Roc Trip’in de fazla dikkat çekeceğini tahmin etmek hiç de zor değil. Özellikle biz Türkiyeli tırmanıcılar için…

Millau, Fransa (2002)
Bishop, Kaliforniya (2002)
Millau, Fransa (2003)
Gunks, New York (2003)
Millau (2004)
Sheffield, İngiltere (2004)
Squamish, Britanya Kolombiyası (2005)
Millau (2006)
Kalymnos, Yunanistan (2006)
Red River Gorge, Kentucky (2007)
Millau (2008)
Zillertal, Avusturya (2008)
Millau (2009)
Jilotepec, Meksika (2010)

tirmanis.org olarak bu iki yetenekli sporcuya destek veren Toros Kamp’ı tebrik ediyoruz. Roc Trip 2011 hakkındaki güncellemeleri ise Toros Kamp’ın aşağıda adresi bulunan web sitesinden takip edebilirsiniz.

http://www.toroskamp.com
İletişim: Özgün Sarısoy,
ozgun [at] toroskamp.com

Etiketler: