TARİHTE BUGÜN:

 

Türkiye’nin az ötesindeki Oniki Adalar’dan birine gitmeyi ve orada tırmanmayı hiç düşündünüz mü? Eğer günün birinde Türkiye’ye çok da uzak olmayan bu adalardan birine, -Kalymnos’a, gitmek isterseniz ihtiyacınız olacak tüm bilgi burada. Ahu Alanya Oniki Adalar’dan biri olan Kalymnos’a yaptığı yolculuktan edindiği izlenimle, bizlere ada hakkında ve adada tırmanış hakkında çok değerli bilgiler sunuyor. Beğeniyle okumanız dileğiyle.

Not: Yazıda kullanılar fotoğraflar Ahu Alanya ve Nazo Canıtez Arşivi'ne aittir.

Kalymnos Türkiye’nin hemen yanı başındaki Dodecanese diye bilinen Oniki Adalar’dan biri. Tarıma elverişli arazisi ve yeterli su kaynağı olmayan bu kayalık Yunan adasının ana geçim kaynağı eskiden süngercilikmiş. O zamanlar nefesini su altında beş dakika kadar tutabilen yağız dalışçıları ile ünlüymüş. Fakat seksenlerde bir hastalık süngerleri mahvetmiş, bir yandan da sentetik ürünler süngerin yerini almaya başlamış. Neyse ki bu noktada Kalymnos’luların imdadına turizm yetişmiş.

Bugün, Kalymnos’un ana geçim kaynağı turizm ama yine de diğer turistik Yunan adalarından farklı bir havası var. Adaya gelen turistlerin çoğunluğu tırmanıcı, daha doğrusu ada tam bir tırmanış(çı) cenneti. Kalymnos’ta her spektrumdan tırmanıcı görmek mümkün. Sırtında 60 litre çanta, kucağında bebekleriyle gezen aileler, kalabalık arkadaş grupları, adaya yerleşmiş Kuzey Avrupalı tırmanıcılar ve tabii ki sıkça rastlayacağınız romantik tırmanış tatili yapan çiftler...

Tırmanış ve Rotalar

Yüksekliği 200 metreyi bulan kireçtaşı kaya bloklarına ve sekiz yüzün üstünde spor tırmanış rotasına sahip Kalymnos, kimilerine göre spor tırmanışın Mekke’si. Ada, 1996 yılında İtalyan tırmanıcılar tarafından keşfedilmiş ve kısa sürede, planlı çalışmaların da katkısıyla uluslararası üne kavuşmuş. Kalymnos ayrıca iki senede bir camiadaki önemli isimlerin davet edildiği Kalymnos Uluslararası Kaya Tırmanış Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. [1]

Adada bütün yıl tırmanmak mümkün olsa da ilkbahar ve sonbahar, özellikle Ekim ve Nisan ayları tırmanış için en uygun zaman. Tırmanış sonrası biraz da yüzmek istiyorsanız Kasım ayına kadar denizin sıcak kaldığı söyleniyor ama ben olsam Eylül sonundan geç bir tarihe kalmazdım. Adadaki rotaların çoğu batıya ve güneye bakıyor. Yazın denizden esinti olduğu için gölgede tırmanmak çok rahatsız edici değil.

Maussiri veya Armeos’ta kalırsanız önemli sektörlere kolayca ulaşabilirsiniz. Yürüyerek on beş dakika veya bir saatte kayaya ulaşabilirsiniz. Ama tırmanıcıların çoğu küçük motosiklet (scooter) kiralamayı tercih ediyor (günlük 10 avro civarında.) Sektörler geniş bir bölgeye yayıldığı için scooterla işiniz daha kolay. İsterseniz daha uygun fiyata bisiklet de kiralayabilirsiniz.

Maussiri sahilinin gündüzlerini kaya manzarasıyla, gecelerini siluetiyle süsleyen Telendos adasında da rotalar sizi bekliyor. Kalymnos’a karşıdan bakmak ve sakin sahilinde kafa dinlemek için bile motorla Telendos’u ziyaret edebilirsiniz.

Tırmanış malzemesi veya bölge rehberi almak için Plaza Otel’in altındaki Wild Sport Shop veya Maussiri’den Kastelli’ye doğru yürüdüğünüzde sağınızda göreceğiniz Climber’s Nest’e uğrayabilirsiniz. Malzeme taşımak istemiyorsanız kiralamanız da mümkün ─tabii biraz tuzlu olması kaçınılmaz.

Kalymnos’ta dereceleri 5a-9a arasında değişen, her seviyeden tırmanıcı için rota var. Geyikbayırı’ndakine benzer kolonetli rotalar, mağaralar ve uzun negatiflerin yanında, düz gri yüzeyler de bulmak mümkün. Genelde 60m’lik ip yeterli ama her rota için değil, dikkat etmek gerek. Rehberde rotaların uzunluğu, dereceleri, ulaşım ve gölge durumu hakkında ayrıntılı bilgi verilmiş. Acil durumda aramanız gereken numaralara da rehberden ulaşabilirsiniz.

Ulaşım ve Vize

Yunan adalarına günübirlik gitmeyecekseniz, Schengen vizesi almanız gerekiyor. Kalymnos’a direk sefer olmadığı için günübirlik gitmeniz mümkün değil. Hali hazırda Schengen vizeniz yoksa Yunanistan büyükelçiliğine başvurabilirsiniz. Kendiniz başvuru yapıyorsanız (ilk Schengen vizeniz ise kişisel başvuru yapmanız zorunlu), acentelerden ayarlayacağınız göstermelik uçak rezervasyonu yerine, alacağınız Feribot biletini gösterebilirsiniz. Kalymnos’a hava yoluyla da gitmek mümkün fakat Türkiye’den direk uçuş yok; zaten en rahat, en ucuz ve de an az karbon emisyonlu (!) ulaşım yolu Feribot seferleri.

Kalymnos’a feribotla gitmek için ilk önce daha büyük olan Kos Adası’na geçmeniz gerekiyor. Bodrum veya Turgut Reis’ten binerseniz bir saat sonra Kos’tasınız. Feribot sefer saatleri ve sezon fiyatları ile ilgili ayrıntılı bilgiyi internet sitesinden öğrenebilirsiniz.[2] Kos’a gidiş-dönüş bilet toplam 60 avro civarında. Buna bir de Kos-Kalymnos arası yolculuğu eklemeniz gerekiyor o da gidiş-dönüş 15–30 avro arasında değişiyor.

Konaklama

Feribottan adanın başkenti Pothia’da iniyorsunuz, oradan taksi veya otobüsle konaklayacağınız bölgeye gitmeniz gerekiyor. Maussiri, Kalymnos’un en merkezi yerleşimlerinden. Rotalara yakınlığı dolayısıyla da tırmanıcıların çoğu burada kalmayı tercih ediyor.

Maussiri’de birkaç büyük otel ve aileler tarafından işletilen birçok küçük pansiyon var, ─kamping yok ve de yasak ne yazık ki. Plaza Otel bu bölgenin en eski oteli, burada kalmak için önceden rezervasyon yaptırmanız gerekebilir ama pansiyonlar için en iyisi, vardığınızda biraz turlamak. Mayıs veya Ekim ayı gibi talebin çok olduğu bir dönemde gidiyorsanız pansiyon için de rezervasyon yaptırmanız gerekebilir.

Odaları çoğunlukla eski toprak yunan anneanneleri gösteriyor, pazarlık edebilirsiniz. Pansiyonlardaki odaların çoğunda küçük birer mutfakçık (kitchenette) de oluyor, yemek yapmak istiyorsanız buna dikkat edin. Avrolar pahalı olsa da, Kalymnos‘taki fiyatlar Avrupa şartlarına göre uygun.

Adada tatlı su kaynakları çok kısıtlı olduğu için deniz suyunu arıtıp kullanıyorlar. Yüzde yüz arıtmak da mümkün olmadığından (veya henüz çok pahalı olduğundan) musluktan akan su büyük oranda tuzlu. Makarna için iyi ama içmek için yol üzerindeki tatlı su çeşmelerini kullanabilirsiniz. Ayrıca e-postalarıma bakmadan edemem diyorsanız bazı pansiyonlarda internet erişimi olan bilgisayarlar da mevcut.

Maussiri’deki restoranlarda her türlü yemeği bulabilirsiniz; ama Kastelli tarafına doğru yürüyüp merkezden biraz uzaklaşırsanız, bütçenize uygun ve leziz yemekleri olan aile restoranları da keşfedebilirsiniz. “Etli yaprak dolması” özellikle tavsiye edilir.

Gece hayatına gelince; Kalymnos pek renkli sayılmaz ama gündüz tanıştığınız insanlarla kendi kalabalığınızı toplarsanız eğlenebileceğiniz yerler var. Murphy's Irish Bar bunlardan biri, sahipleri tırmanıştan sonra odalarına çekilen, bir kaç kadeh içip laflamayan tırmanıcılardan muzdarip. Ayrıca belediye bazı akşamlar, ada sakinleri için Buzukili eğlence geceleri düzenliyor. Bu da tam Maussiri’nin merkezinde oluyor, rast gelirseniz sakın kaçırmayın!

Ahu Alanya
İletişim: ahu_alanya [at] yahoo.com

Kaynaklar:

1. Aris Theodorpoulos (2006), Kalymnos Rock Climbing Guide

[1] http://www.climbing.com/community/events/kalymnos_rock_climbing_festival_2009_event_recap/

[2] http://www.bodrumexpresslines.com/timetable.htm