Eiger_Banner.jpg

Rota: Çubuk Kraker rotası

Kamp: Bursa Narlıdere Köyü şelale alanı

Ulaşım: Bursa Davutdede metro durağından Ankara istikametine doğru Narlıdere köyü minibüsleri geçmektedir. 45 dakikalık yolculuktan sonra köy girişinde inebilirsiniz. Sağ taraftan devam eden patikadan yaklaşık 400m sonra sol tarafta bulunan su deposunun arkasındaki patikadan devam ediyorsunuz. 10 dakikalık tırmanış sonrası Truva sektörüne varılıyor. Rotalar, karşınıza çıkan ilk spor rotaların sağ tarafında küçük bir sette bulunuyor.

Tarih: 02.04.2017

Ekip: Murat Genç, Güçlü Özen

Ekipman: Kişisel emniyet malzemeleri, 2 x 60m yarım ip, cam set, takoz set, sikkeler (kullanılmadı), çekiçler, nutkeyler, kilitli karabinalar, ekspresler, uzun ve kısa açık ve kapalı perlonlar, ilk yardım çantası 

Yazan: Murat Genç

Sabah 08:00 de Bursa Narlıdere köyünde Güçlü Özen ile buluştum. Daha önce sürekli spor tırmanış yaptığımız Truva sektöründe, rotaların sağ tarafında yükselen güzel bir geleneksel hattın olduğunu fark ettim. Tırmanış için araçları bıraktığımız noktada son hazırlıkları yaparak soluğu Truva sektöründe aldık. Kahve molası ve bir parça ısınma hareketi yaptıktan sonra Güçlü ile saat 10:00 gibi rotaya girdik. Birinci ip boyunu Güçlü tırmandı. İp boyunun sonunda küçük bir sette emniyet oluşturuldu. (V +)

İkinci ip boyu IV derece. Rotaya ben girdim. Rota hattında bol emniyet imkânı var. İkinci ip boyunun sonunda büyük bir zeytin ağacından emniyet alarak rotayı tamamladık.

İnişi ise bayrak direği istikametinde Ömer Kalkanlı sektöründen inerek yaptık.

Keyifli tırmanışlar diliyorum. Teşekkürler Güçlü Özen

 

Rota: Kurlu Geceler

Bölgesi: Bursa / Kestel / Narlıdere köyü karşısında Narlıdere kayalıkları - Ömer Kalkanlı sektörün sol kayalık etabın başlangıcında  

Rota uzunluğu: 40 metre

Toplam ip boyu: 1

Stil: Geleneksel

Genel zorluk derecesi: VI+

İlk çıkış

Çıkış tarihi: 02.09.2018

Ekip: Murat Genç, Murat Demir, Ahmet Nişanot

Tırmanış süresi: Rota tabanından 2,5 saat

Kullanılan teknik malzemeler: 2 Takoz seti, 4 Yaylı takoz (Friend), 13 Ekspress, 6 Kilitli karabina, 3 Hms, uzun ve kısa perlon bantlar, 2 nutkey, 1 tibloc, 60 metre çift ip.

Hava durumu : 27 derece, parçalı bulutlu

Ulaşım Bilgileri: Rotaların olduğu yere gidebilmek için Bursa Kestel ilçesi eski Ankara yolunda, rampa çıkışının sağından girin. Narlıdere köyünün karşısında yükselen kaya bloğu. Yükseklik yaklaşık 120 metre.

Rotanın ismi: Doların inişli çıkışlı günlerine istinaden kurlu geceler konulmuştur.

 

1.ip boyu: Rotanın başlangıç etabında basamak, tutamak ve ara emniyet noktası biraz kıt. 15 m tırmandıktan sonra güzel küçük bir set var. Setten sonra sola dihedral bir hatta tırmanış devam ediyor. Ara emniyet noktasının seçeneği çok, teknik malzeme olarak genelde stopper ve friend kullanıldı. Dikkat edilmesi gereken nokta, biraz çürük yapıya sahip, tehlike arz eden büyük küçük kaya parçalarını düşürdük. İp boyunun sonunda, güzel bir kaya babasından ana emniyet noktası oluşturuldu. (40m VI+)

İniş: Tek ip boyunun sonunda büyük kaya babasından ya da köye bakış istikametinden sol tarafa doğru küçük çanaktan aşağıya yürüyerek rotanın soluna başlangıç noktasına iniş yapılabilir.

 

Rotanın ismi: Çapulcular

Bölgesi: Bursa / Gündoğdu Köyü - Gündoğdu kayalıkları Bursa’ya bakan yüzü

Rota uzunluğu: 27 metre

Toplam ip boyu: 2 ip boyu 

Stil: Geleneksel

Genel zorluk derecesi: VI, VII-

İlk çıkış

Çıkış tarihi: 18.10.2018

Ekip: Murat Genç, Mustafa Mercanlı

Tırmanış süresi: Rota tabanından 1 saat

Kullanılan teknik malzemeler: 2 Takoz seti, 4 Yaylı takoz (Friend), 13 Ekspress, 6 kilitli karabina, 3 hms, uzun ve kısa perlon bantlar, 2 nutkey, birkaç sikke, 60 metre tekip.

Hava durumu: 17 derece, hafif rüzgar, parçalı bulutlu

Ulaşım Bilgileri: Rotaların olduğu yere gidebilmek için Bursa Gemlik yolundan devam ederken, Ovaakça Mahallesi’ni geçtikten 5 km den sonra sağdan Gündoğdu köyüne girilir. Merkez caminin önünden Kurşunlu’ya giden yola sapın. TRT vericilerinin olduğu bölge tırmanış bölgesidir. Rota ise Bursa’ya bakan yüzey spor rotalarının en solundan başlayan hattır.

Rota ismi: Çapulcular, Alpin tırmanışa gönül vermiş bir grubun adıdır.

Rotanın tanımı:

1. ip boyu: Girişten itibaren 10 metre boyunca çatlak hatta devam ediyorsunuz. Ara emniyet noktası bol. 2 metre sola geçiş yaparak tırmanışa devam ediyorsunuz. Kum saati ve birkaç ara emniyet noktası mevcut. Geçişten sonra kayanın soluna fazla gitmeyin çünkü çürük kayalar mevcut. Hat küçük ağacın sağından devam ediyor. Küçük bir sette 1. ip boyunun sonunda ana emniyet noktası için çatlak hatta büyük numaralı iki takozdan emniyet noktası oluşturuldu. (17 m. VI derece)

2. ip boyu: Setin solundan devam eden hattın geçişi biraz sıkıntılıydı, Ara emniyet noktası için ince bir bıçak sikke kullanıldı. Basamak ve tutamak kıt. Hafif negatif kalan bir hamlesi var. Küçük ince bir setten 7 metre daha tırmandıktan sonra büyük bir kaya babasından istasyon alınabilir ya da rahat emniyet alacak ağaçlar da mevcut. (10m VII-)

İniş: Kaya babasından rota başlangıcına iniliyor 60 metre ip yeterli