Brenta_Banner.jpg

Taghia... Fas, Mayıs 2013...

Taghia'nın ismini ilk duyduğumuz yıl Temmuz 2005' ti. O yaz, Maurizio ve Rolly bize gelmiş ve Aladaglar' ı 2 yeni muhteşem rotayla taçlandırmışlardı. Aladaglar'dan önce Taghia'da da çok güzel bir rota açmışlar ve bir film hazırlamışlardı. Bu filmi izlerken buralara gitmek nasip olacak mı diye bir çok kez iç geçirmiştik. Nasip 2013 Mayısıymış...

Fas'a ikinci gidişimizdi bu. Daha önce 2007' de Todra Gorge' a gitmiştik. Bu nedenle ülkeyi bilmemizden dolayı daha rahatız. Zaten bütün transferleri ve konaklamayı daha Türkiye' deyken ayarlamıştık. Arnaud Petit sağolsun...

Atlas Dağları'nın batısında bulunan Taghia' ya ulaşım için 2 günü gözden çıkarmanız gerekiyor.

Kazablanka' dan Marakeş' e trenle 3.5 saat süren bir yolculuğun ardından yaklaşık 5 saat süren bir jeep ya da taksi yolculuğu yapıyorsunuz. Azilal' i geçtikten sonra vardığımız kasabanın adı Zaouia Ahanesal. Burada bir gece konaklamadan sonra sabah çantalarımızı katırlara yüklüyoruz ve 2 saatlik bir yürüyüşten sonra Taghia köyüne varıyoruz. İşte karşımızda Dünyanın en güzel alpin rotalarının bulunduğu o muhteşem zirveler. İşte nihayet, yıllardır özlemini duyduğumuz yerdeyiz. İlk zirvemiz "Jbel Oujdad (2695 m)", sonrasında "Jbel Tagoujimt n'Tsouiannt (2977 m)" "Jbel Taoujdad (2600 m)" ve "Jbel Timghazine (3171 m)" sırasıyla görüş alanımıza giriyorlar.

Said' in pansiyonuna yerleştikten sonra hemen etrafı keşif turuna çıktık. Önümüzde 8 gün vardı ve hemen tırmanış planları yapıldı.

6 gün tırmanış 2 gün dinlenmeyle çıktığımız rotalar:

1. Canyon Apache: A.Petit / M.Piola / R.Robert. 2003... ED- / 350m. 6c+

2. Belle et berbere: M.Piola / R.Robert/ M.Cortial. 2004... TD+ / 300m. 6b+

3. Au nom de la reforme: P.Brass/Y.Ghesquiers. 2003... ED - / 300m. 6c

4. Classe Montagne Epinal: A.Fouchet / JY.Frediksen. 1992... ED-/200m. 6c+

5. Le reve d'Aicha: A.Fouchet / JY.Frediksen. 1992... TD- / 255m. 6a+

6. Baraka: B.Duteurtre / R.Gentili. 2000... ED - / 600m .7b(6b) 4 ip..

Avrupalı tırmanıcıların hemen yanı başında olan Taghia, Fransızlar için adeta ikinci ev konumunda. Zaten Fas, Fransanın eski sömürgesi. Arapçanın yanında herkes Fransızcayı su gibi biliyor (İngilizce bilen çok az).Ehh Taghia'nın Tırmanış rehberi de tabiki Fransızca. İkinci sırada da İspanyol tırmanıcılar var. Sonra da İtalyanlar... Onlar da çok güzel rotalar açmışlar burada.

Sezon olması dolayısıyla Said'in yeri çok kalabalıktı. Bazı akşamlar 50 kişi yemek yediğimiz oldu.Hatta daha önce bizim kampta -Aladaglar' da- kalan 2 italyan ve 2 fransız tırmanıcıyla karşılaştık. Sagolsun Elvio hislerimize tercüman oldu hep. Dünya gerçekten çok küçük.

Ayrıca Nortface takımı da ordaydı ve sıkı bir projeleri vardı. "Babel" 800mt. ve 7c+ zorluğunda. Arnaud Petit ve Nicola Kalisz' in açtığı rotayı onsight çıkmak ve çıkışı filme almak. İniş bütün gece sürdü. Ertesi gün, Emily Harrington, Hazel Findlay'in yüzünü gördüğümüzde biz daha çok yorulduk. Yazıyı merak edenler için:

http://www.neverstopexploring.com/blog/2013/05/big-walls-of-morocco-dispatch-1.html

Taghia'nın kaya yapısı kırmızı kireç taşı. Sürtünme çok iyi. Herkese ve her zorluğa göre rota var. İster boltlu ister olsun ister geleneksel. Rotalar müthiş. Alpin rota meraklıları için bulunmaz bir cennet. Rota sayısı 250' nin üzerinde ve hala açılmaya devam ediyor.

Biz tırmanışlarımızdan ve Fas deneyimimizden çok keyif aldık, umarım siz de alırsınız.

Kalın tırmanışla...

Recep İnce

iletişim: incerecep[at]yahoo nokta com