MontBlanc_Banner.jpg

Yıllar önce aldığımız bir rehber kitabı evde tozlu kolileri karıştırırken bulmam ile bu küçük gezi-tırmanış seyahati planlanmaya başladı...

Evren ve Ayça ile trafik kurallarını hiçe sayan bir araba yolculuğu sonunda (videoya bakınız!) 18 ocak sabahının köründe, kış tarifesi dolayısı ile günde tek seferi 09.30 da olan Kos feribotu için Bodrum'dayız. Günlerce hazırlanan evraklar vize koşturmaları sonucunda, feribot için kişi başı 30 euro ödeyip sadece 20 dakikalık deniz seferi sonrasında; Kalimera (merhaba)-gümrük-damga-giriş ve Kos'tayız...

Kış sezonu dolayısıyla ada biraz boş.. belki de bu yüzden, eski tarihi evlerin arasında Hipokrat heykelleri eşliğinde yürüyüp, boş kafelerde oturup, etrafı izlemekten bu kadar keyif almışızdır. Bu ölü sezon dolayısıyla araba kiralama işlerini önceden kesinleştirmenizi öneririm. Biz sahibi Türk olan Safari Rent a Car firmasını bulduk, günlüğü 25 euro. Arabayı kiralarken crash pad 'lerinizi saklamanızı öneririm!! sorun çıkabiliyor..

Tımanış bölgesi kamp yapmaya müsait. Tüm alışverişiniz yaparak gitmenizi öneririm, yakınlarında birşeyler alabileceğiniz bir yer yok!!

Biz adada gezinirken tanıştığımız, motoru ile gezen ve peşimizi bırakmayan tatlı bir teyzenin ısrarları ile kendisinin küçük-şirin apart hotel 'inde kaldık.."Irini Pension" tavsiye ederim. Pazarlık, şans ve ölü sezon gibi faktörler sonucunda kişi başı 5 euro 'ya kaldık ancak her zaman böyle bir fiyat olamaz sanırım..

Hippocrates Boulders; Kos'tan 29 km. Kos'tan Pili, Pili'den Kardemena yönüne giderken bölge solda kalıyor.Granit yüzeyler ve bloklar yoldan rahatlıkla görülebliyor. Araba ile kayaların çok yakınına ulaşabilirsiniz..

Niyazi Tanyeri ve Begüm Özükor tarafından toparlanıp video haline getirilmiş bu 3 günlük küçük faaliyet, gezi ,keşif, tırmanışın kısa bir videosu:

Niyazi ve Begüm' e teşekkürler...

Videodaki boulderlar:

Windjammer 6a+

Fatsa 7a+

Karma Norzon 6a+

Kala Taxidis (sit) 7a+ "ilk çıkış"

Metaphysıcs 7a

Flying Dragon 7b

Raz The Superstar 7a

The Blue Sky 7a+

Bölgenin rehber kitabı: Bouldering in Greece "Olympic Blocs"

Kisses from Kos :)

Zorbey Aktuyun