TARİHTE BUGÜN:

 

Bursa'lı tırmanıcı arkadaşlarımız Serkan Ertem, Bülent Aktaş, Vedat Çakar, Nihat Konca ve Göksel Kocaman'dan kurulu bir ekip tarafından, geçtiğimiz Şubat ayında gerçekleştirilen Uludağ Keşiştepe Diamond Rotası tırmanışının raporunu Serkan Ertem'in kaleminden ve güzel fotoğraflar eşliğinde yayınlıyoruz.

05.02.2011: Kış mevsiminin başlamasından bu yana ılık ve yağışsız giden günlerin ardından son 2-3 haftada olan yağışlar yüzünden bu hafta sonu açık ve güneşli havayı da fırsat bilip Keşiştepe'deki kış rotaları için şansımızı denemeye karar verdik. Cumartesi günü bazı arkadaşlarımızın mesai günü olduğu için çantalarımızı bir gün önceden hazırlayıp son 1 yıldır karargâhımız haline dönüşen boulder (kısa kaya) evimize bırakıp Cumartesi öğleden sonra hızlıca yola çıkma kararı aldık.

Nihat’ın sabahtan Kar çukuru mevkiine ulaşmasından ve güneşli bir havanın müjdesini vermesinden sonra biz de Cumartesi öğleden sonra Bülent, Vedat, Bekir (Kebap sponsorumuz), Göksel ve ben araçla yola çıktık. Kıl payı kaçırdığımız telesiyejin ardından uzun uğraşlarla ikna etmeye çalıştığımız fakat ikna edemediğimiz görevli arkadaşların bakışları ardından oteller 2. bölgeden yürüyüşe başladık hava karardıktan sonra kamp alanına ulaştık. Oldukça soğuk havada acele çadırlarımızı kurup beslenme ve muhabbet için bizim çadırda toplandık muhabbet esnasında aldığım 1 bardak votkanın ve yorgunluğun etkisiyle kendimden habersiz uykuya dalmışım.

06.02.2011: Sabah 06:30 uyanıp kahvaltı için tekrar bizim çadırda toplandıktan sonra kahvaltı esnasında rotalar üzerine biraz tartışıp bölgedeki kar durumuna göre hareket etme kararı aldık. Ardından malzemeleri kuşanıp rotalara doğru ilerlemeye başladık netlik kazanmış bir tırmanış planımız olmadığı için ilk çıkışını Ocak 1998 de Doğan Palut, Nurcan Volkan ve Ayşin Özer’in yaptığı Diamond rotasında karar kıldık. Diamond çanaktaki en belirgin rota olan Diyagonal hattın (Rampa rotası/Volfram kulvarı) hemen solundaki belirgin kar akıntısıyla başlıyor ve akıntının bitip kayayla birleştiği yerden yukarı ortalama 100 metre civarında kar-buz ve kaya tırmanışı sunan miks bir rota. 5 kişilik ekibi de dağıtmadan rota girişine doğru yükselmeye başladık . Rotayı daha önce tırmanmış olan Nihat’ın rota tarifleriyle dik ve geniş kar külahını tırmanıp külahın daralıp kaya ile birleştiği yerde sağ yüzeydeki kayalardan 1 sikke ile istasyon alıp tırmanışa başladık. İlk ip boyunu Bülent tırmanıyor.

1.ip: Sert kar-buzla başlayan kulvarın dar girişinden sonra kar batıyor. Bülent 3 kar kazığı ara emniyet ve 50 metrelik tırmanıştan sonra sol üst kısımdaki kayalıkta 1 kar kazığı ile kendini emniyete almasından sonra 2 sikke ve 2 stoperden istasyon alıyor.

Bülent'in istasyon almasından sonra artçı olarak ben gidiyorum tüm ara emniyetleri alıp istasyona ulaştıktan sonra acele Nihat’ı yanımıza alıyoruz tek ipi sabit hatta çevirip diğer arkadaşların pursiklemeye başlamasından sonra 2. ip boyunu ben tırmanmaya başlıyorum.

2.ip: Kulvar bitiminde büyük bir korniş olması ve bu yüzden üst kısımda uygun olmayan kar koşullarında yan geçiş yapacağımızı düşünerek istasyondan hafif sola dik yukarı doğru tırmanıyorum; zemin sert kar-buz 1 kar kazığı ara emniyetten sonra sağ yanımdaki kayalıktan 1 sikke ile ara emniyet alıyorum. (sikke çakma esnasında sağ eldivenimi düşürüyorum şans eseri eldiveni alt istasyondaki arkadaşlar yakalıyor.) Burada elimin üşümesi yüzünden Bülent 2. ara emniyete kadar yükselip bana eldivenimi getiriyor eldivenime kavuştuktan sonra tekrar tırmanışa devam ediyorum. Oldukça sert kar-buz etaplarıyla kaplı miks etap öncesinde 1 kar kazığı ara emniyet ve miks etabı geçip kısa bacanın altına geldikten sonra uzun uğraşlar sonucunda çaktığım 1 kar kazığından ara emniyet alıp sert buz etaplarıyla kaplı bacayı dikkatlice tırmanıyorum. Sonra rotanın görece kolaylaşması biraz rahatlatıyor, fakat bu kısımdaki toz kar yüzünden oldukça tedirgin ve yavaş bir şekilde bu son kısmı da aşıp tırmanışı tamamlıyorum.

45 metrelik bu tırmanıştan sonra kazma emniyeti alıp Bülent'i yanıma aldıktan sonra onun açtığı 2. ipi de kullanıp diğer arkadaşları da hızlıca yanımıza alıp tırmanışı sorunsuz bir şekilde tamamlıyoruz. Fotoğraf çekimi ve sıcak bir şeyler içmenin ardından kampa inip bu ilginç 5 kişilik tırtıl tırmanışımızı tamamlıyoruz.

Rota tanımı: Diamond rotası

Zorluk: AD+

Türü: Kış tırmanışı

Tarih: 05.02.2011 / 06.02.2011

Hava durumu: Gün boyu güneşli bir hava

Zemin durumu: Tırmanış genelinde batak ve toz kar, kilit pasajlarda sert buz etapları

Teknik malzeme: Buz kazması, kask, krampon, çift ip, 1 takım stoper, 8 adet sikke, 4 adet 50 cm kar kazığı, 8 adet kilitli karabina, 10 adet ekspres set ve bol miktarda perlon bant

Kamp yeri: Kar çukuru mevkii

Süre: Rota tabanından toplam zaman 3 saat 50 dakika

Ekip: Serkan Ertem, Bülent Aktaş, Vedat Çakar, Nihat Konca, Göksel Kocaman

Aksaklıklar: Eldivenimi düşürüp kısa bir süre elimi üşütme haricinde herhangi bir aksaklık yaşanmamıştır

Öneriler: Rotanın tekrarını yapacaklara tavsiyemiz küçük bir ekiple hareket etmeleri, uygun hava ve kar-buz koşullarını takip edip rotaya girmeleri ve yukarıda bizim belirttiğimiz malzemelere ilave olarak 3-4 adet buz burgusu bulundurmaları uygun olacaktır.