TARİHTE BUGÜN:

 

Kışları; soğuk, gece ve karın buluştuğu Uludağ’da yaklaşık her yıl yaptığım, tırmanışlardan yeni bir tane. Yazmak 2011 Kış sezonuna nasip oldu!..

1991 yılı Nisan’ında Armağan(İnci)’la keşfettiğim, 92 ve 93 yıllarında nice insanla kaybolup,  mahsur kaldığım; tırmanışa başladığım Ballı günlerinin ardından, dağcılık bilinciyle karşılaştığım ilk dağ! 

Zirvesine kendi kış çıkışımı yapana kadar  “akla karayı seçtiğim” , Marmara’nın yalnız ve haşin dağı! Zirve sırtından inerken, açık/berrak havalarda denizi görebildiğin, tanrıların bir diğer Olympos’u.

Ormanlık eteklerinin her geçen gün, Latif Osman Çıkıgil’den günümüze, barbarca tıraşlanıp beton oteller dikildiği…

On sekiz kişiyle sıkış tepiş kalıp hayatımızı kurtardığımız kar mağarası… Bele kadar gelen karı küreleyerek on saatte dağdan ovaya inişimiz… İçilen sigara, lise mezunu hırslı gence biriktirilmiş nefret ve YÜDAŞ’tan şutlanışım… Dişlerimi sıkıp hınçla tırmanışa sarılışım.

Ben bir anarşistim!

Altı günlük 92 mahsurluğunun ardından açlık, soğuk ve sefillikten on kilo vermiştim. Açlıktan margarini elde gezdirip, Engin, Gökçen, Army( of  Lover), nasıl da kemirmiştik, kusmacasına…

Yıllarca hayal ettiğim imge; kışın Güney’e doğru dik bir eğimle düşen son karlı yamacı tırmanmaktı. Başka hiçbir dağ değil de amaç Uludağ’dı; kışın zirveyi öpmek! Bu bir düştü; ama dağcılık daha çok düş değil midir?

Bele kadar kar, aşırı soğuklar, bozan hava hep buna engel oldu. Her kış bir tek attım, sonunda oldu. Mutluydum. 

Rotalar dönemim, bir kış Emre(Altoparlak) ile Rampa’yı(Diagonal) çıkarak başladı. Kar ve buzla buluşan çelikler: kazma, krampon ve arada süzülen naylon: İp! 

Keşiştepe kuzey yamacında on beş yirmi senede biriken rotalar: Rampa, Diamond, Mantar Sote, Hayvanları incitme, Vahşi Keşiş, Kürüz/Altoparlak, Darbeci General, White Snake ve şimdi Tırmanış.Org.da yayımladığımız  “Scotch”. İşte kış rotaları…  Hepsi bu! Ne kadar tembeliz değil mi?

Bu rotanın kilidi alt ve üstte. Arası kar rampası. Vahşi Keşiş’ten sonra en kaydadeğer bulduğum rota. Ben Berkin Kuraner ve Olcay Caf’la çıktığımda alt ip boyu buz şelalesi kıvamındaydı, 5 Mart 2006’da. Rotanın uzunluğu 110 m. Kolay gelsin.

Doğan Palut

İletişim: doganpalut[at]mynet.com