Eiger_Banner.jpg

Editörden:

2019 Haziran ayında Documentarist 16. İstanbul Belgesel Günleri kapsamında izlediğim ve içinde Türkiye’deki kayıtlı ilk dağ kazalarından birinin hikâyesini de barındıran, Dilek Kaya'nın Kâzım isimli belgeseli karantina günlerinde izleyebilmemiz için erişime açıldı.

Yönetmen Dilek Kaya 2016 yazında İzmir'de bir bit pazarından aldığı, yetmişli yıllara ait mektupların peşinden giderek, dağcılığa da merak salmış olan Kâzım Küçükalp'in hayat hikâyesini parça parça birleştiriyor. 

Kâzım'ın hayat hikayesi Türkiye’de belgelenmiş en eski dağ kazalarından biri olan Kaçkarlar'daki Altıparmak tırmanışı ile son buluyor.

Dağcılık ile herhangi bir ilgisinin olacağını düşünmeden gidip izlediğim bu belgesel, tabii ki sadece dağcılık ile ilgili olmasından dolayı değil başka bir çok nedenden ötürü de çok sevmemin yanında, Kâzım’ın ölümüyle sonuçlanacak,Türkiye’de belgelenmiş en eski dağ kazalarından birinin ayrıntılı tasvirlerini içermesi açısından ve kazanın çok sevdiğim Kaçkar dağlarında gerçekleşmiş olmasından ötürü benim için oldukça anlamlıydı. Bu yüzden bu belgesel filmin tirmanis.org okuyucuları için de anlamlı olabileceğini düşünüyorum.

Belgeselin – bence gerçekten çok iyi bir araştırma ve belgesel olmasının yanısıra- 70'lerde yapılan dağcılık, ODTÜ dağcılık kulübü, Kaçkarlar-Yusufeli'nde yaşayanların o zamanın dağcılarına bakışı, çeşitli fotoğraflar ve kazanın da ayrıntılı anlatımını, Kâzım'ın dağcı arkadaşları ve köylüler ile yapılan röportajları içermesi, ve dağcılar için iyi bir arşiv sunmuş olması da benim için güzel bir rastlantı oldu. 

DOCUMENTARIST’in COVID ÇEVRİMİÇİ BELGESEL GÜNLERİ kapsamında erişime açılan ve sunulan belgeseli sizlere sunuyoruz.

 

Künye: "Kâzım" (2018, 85 dk.), Dilek Kaya