Eiger_Banner.jpg

Rotanın ismi: Karagöl Dağı (Güney-Doğu)

Bölgesi: Giresun Karagöller Bölgesi

Rota uzunluğu (mt.): 350 m.

Stil (Geleneksel/Alpin Spor/Kar-Buz): Alpin Klasik

Genel zorluk derecesi: F

 (Yaz Tırmanışı/Kış Tırmanışı): İlk Kış Tırmanışı

Çıkış Tarihi: 25 Ocak 2024

Ekip: Mehmet Mete Durmuş, Levent Sevin, Özcan Turan, Cemre Demiröz

Tırmanış süresi: 3 saat 45 dakkika

Kullanılan teknik malzemeler: Yok

Hava Durumu: Bulutlu, rüzgarlı

Tırmanış mevsimi: Kış

Kamp alanı: Karagöl Mescid Alanı

Ulaşım bilgileri: https://tr.wikiloc.com/dagcilik-rotalari/karagol-dagi-guney-dogu-kis-tirmanisi-166668305

Giresun Karagöl dağından herkese selamlar. Bu bölge kış dağcılığı için paha biçilemez bir noktada ama çok bakir ve kimse tarafından pek bilinmediği için bu zamana kadar çok fazla ilgi çekmemiş geleni gideni çok olmamış. Aslında bu tırmanışın mazisi 02.02.2023 yılına dayanıyor, ilk kış denemesini o zaman Giresun’dan Mete Durmuş, Levent Sevinç, Özcan Turan ile birlikte denemiştik ama havanın çok kötü olmasından dolayı tırmanışı iptal etmiştik. Şimdi ise yine aynı yer ve aynı kişilerle birlikte 24.01.2024 tarihinde Karagöl Dağının Güney-Doğu yüzünü ilk kış çıkışını denemek için bölgeye geldik.

24.01.2024

Giresun Karagöl Dağı, Giresun’a 90 km uzaklıkta Dereli İlçesine bağlı olan Aksu Köyü bölgesindedir. Biz de Giresun’dan saat 07.00’da yola çıktık. Dereli ilçesine geldik ve burada biraz alışveriş ve kahvaltımızı yaparak Aksu köyünün yolunu tuttuk. Yolların biraz buzlu ve karlı olması Aksu köyüne ulaşmamızı biraz zorlaştırdı tabi, hatta bir kısmını traktör yardımı ile geçtik. Aksu köyü muhtarı sağ olsun. Saat 10.00’da Aksu köyüne vardık. Burada köyün imamı bizi her zamanki gibi ağırlayıp çay ikramında bulundu biz de onu kırmayarak çayını içtik ve son hazırlıklarımızı yapıp saat 11.20’de yola koyulduk.

 

İlk noktamız şenlik alanındaki mescit, burası bizim kamp alanımız olacak, bu nokta yaklaşık 2600 metrelerde bulunuyor. Kar umduğumuz gibi çok fazla yoktu ama rüzgârın biriktirdiği bazı yerlerde dize kadar battığımız oldu. İlk obaya geldiğimizde burada bir evin kapısı açıktı içeri girip sıcak bir şeyler içip atıştırdıktan sonra hızlıca yola koyulduk. Saat 17.20’de kamp alanımız olan mescide girdik.

Mescide hızlıca girip çantaları boşaltıp Levent abiyle birlikte yemek işine giriştik. Gecenin soğuk geçeceği şimdiden belliydi. Yaklaşık olarak -14 ya da -18’leri gördük diyebilirim gece boyu, yemeği hızlıca yapıp yedikten sonra ben bir kenardan termoslara sıcak su yapmaya başladım. Aşağıdan getirdiğimiz suyla birlikte kar suyu eritip bol bol su ihtiyacımızı gördük ve yatışa geçtik. Ara ara uyuyup uyandıktan sonra gece fırtına sesine kalktık ve durum çok iyi gözükmüyordu.  Zirve için saat kaçta çıkacağız diye konuşurken bir daha yatıp uyuduk.

 

25.01.2024

Sabah saat 06.00’da kalktık ve rüzgâr hala devam ediyordu. Mete Abi ve Özcan Abi gecenin soğuğu onları hırpaladığı için zirve tırmanışını iptal edelim dediler. Ben de cevap vermeyerek tekrardan yattım. Sabah saat 07.30 olduğunda Levent Abi’nin sesini duydum ve Cemre hadi biz bir deneyelim zirveyi dedi ve onun o sesiyle hemen kalkıp hazırlanmaya başladım biraz bir şeyler atıştırdıktan sonra 08.15’te zirve için yola çıktık.

Gece esen rüzgârın etkisiyle birlikte toz kar uçup gitmişti ve sert bir kar tabakasının üstünde yürüyerek yola devam ettik. İlk hedef sırt hattı. Yavaş bir tempoyla ama hiç durmadan saat 10.10’da sırt hattına vardık burada kısa bir mola verdik sıcak su küçük bir şeyler atıştırdıktan sonra hızlıca buradan zirvenin yolunu tuttuk. Tam 12.00’da zirveye vardık. Klasik fotoğraf çekimleri ve bir şeyler atıştırdıktan sonra 12.10’da zirveden ayrılarak hızlıca mescit alanına indik. Saat 14.00’da kamp alanına geldikten sonra burada sıcak bir kahveyle Mete abi bizi karşıladı. Kahvelerimizi içtikten sonra çantalarımızı toparlayarak 16.30’da Aksu köyüne indik.

Tam yola çıkıp Giresun’a dönecekken arabanın motor yağı filtresi soğuktan patlayarak motorda tüm yağ boşaldı ve çekici çağırmak zorunda kaldık. Çekici geldikten sonra faaliyeti sonlandırmış bulunduk.

İletişim:

Cemre Demiröz

dcgrfkr[et]gmail[nokta]com