TARİHTE BUGÜN:

 

Eren Görenoğlu

16 Mayıs 1985 tarihinde Denizli’de doğdu. Tırmanış hayatına 2001 yılında henüz lise sıralarındayken spor tırmanışla adım attı. Üniversite yıllarına kadar uzun süreli aralar vererek tırmanış becerilerini geliştirmeye çalıştı. 2004 yılında YTÜ Çevre Mühendisliği bölümüne kayıt olan Eren, derslerinin başladığı ilk gün YTUDAK’a kayıt oldu. Kulüp içinde 2 yılı başkanlık olmak üzere pek çok pozisyonda görev aldı. Eğitmen olarak edindiği bilgileri kulüp bünyesinde elinden geldiğince aktarmaya çalıştı. Lisans öğrenimi sonunda YDK bünyesine katıldı. Halen YTUDAK ve YDK’lı arkadaşlarıyla antrenman yapmakta ve tırmanışlara gitmektedir.

Tırmanış kadar okumaya ve araştırmaya karşı sürekli istek duyan Eren, İTÜ Environmental Biotechnology bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamasının ardından halen özel sektörde çalışmaktadır.

İletişim: eren.gorenoglu[at]tirmanis.org

Sefa Börtücen

Ocak 1988 tarihinde Bandırma’da doğdu. 2007 yılında YTÜ Metalürji ve Malzeme Mühendisliği bölümünde lisans eğitimine başladı. 2009 senesinde ise YTÜ dağcılık kulübüne kayıt olarak dağcılık sporuyla tanıştı. Kısa süre içerisinde tanıdığı ve sevdiği dağcılık ve tırmanış sporu kendisi için bir tutku haline geldi. İki yıllık dağcılık eğitimini tamamladıktan sonra YTÜ dağcılık kulübünde kulüp başkanlığı görevini yerine getirdi. Bugün ise kulüpte aktif olarak eğitmenlik yaparak kendisi gibi dağcılık sporuna gönül vermiş kişilere yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Lisans eğitimini YTÜ’de tamamladıktan sonra özel sektörde çalışmaya devam etmektedir.

2011 yılından itibaren başta Aladağlar olmak üzere Türkiye’nin farklı tırmanış bölgelerinde ve Dolomitlerde tırmanış yapma fırsatı bulmuştur. Teknik becerilerini geliştirerek ve düzenli antrenman yaparak daha fazla tırmanış gerçekleştirmeyi hedeflemektedir.

İletişim: sefabortucen[at]gmail.com

Göknil Ünal

18 Ocak 1992'de Eskişehir'de doğdu. Dedesi sayesinde kampçılık ile çok küçük yaşlarda tanıştı. Üniversite'ye kadar Bursa'da yaşadı ve kort tenisi ile spor yaşamına başladı. Yıldız Teknik Üniversitesi Biyomühendislik Bölümü'nü kazanarak İstanbul'a geçiş yaptı. 2011'de YTÜDAK ile tanıştı ve içindeki doğa insanı tam olarak uyandı. Kulübün eğitimlerinde ve yönetiminde yer aldı. Mezuniyeti ile YDK’ya katıldı ve orada da yönetimde yer aldı. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Odyoloji Yüksek Lisans’ı yapmakta olan Göknil şimdilerde minimal düzeyde kaya tırmanışıyla ilgilenmektedir.

Odyoloji uzmanı olarak çalışacağı şehirde aktif dağcılık yaşamına geri dönme planlarıyla tam gaz tez yazma sürecinde olup tirmanis.org ailesinin bir üyesi olmaktan büyük keyif almaktadır.

İletişim: goknil.unal[at]tirmanis.org

Şükrü Sarı

18 Ağustos 1994 yılında Samsun’da doğdu. Üniversite öğrenimine kadar hayatını Samsun’da geçirdi. Yaz tatillerinde gittiği Maçka ormanlarında, çocukluğundan beri eksikliğini hissettiği bütünleyici parçanın doğada olabileceğini fark etti. 2013 yılında YTÜ Harita Mühendisliği Bölümüne başladı ve okula gittiği ilk gün doğayla özdeşleştirdiği dağcılık kulübünün standını aramaya başladı. Arayışlar 2. günde sonuç verdi ve YTÜDAK’a katıldı.

YTÜDAK’la birlikte teknik tırmanışla tanışan Şükrü, aradağını bulmuş oldu ve tırmanışı hayatının merkezine aldı. YTÜDAK’ta aldığı eğitimlerin ardından kulüp başkanlığı ve eğitmenlik yaptı. 2017 yılında YDK’ya katıldı. Aladağlar başta olmak üzere Türkiye dağlarında tırmanışlar yaptı. YTÜDAK ritüeli olarak tırmanışların büyük kısmını raporladı ve ağırlıkla ytudak.org’da yayınladı.

Şükrü, lisans eğitimini sürdürmekte, outdoor organizasyonlarda part-time olarak çalışmakta ve fırsat buldukça tırmanışlarına devam etmektedir.

Sumru Tamer

1990 yılında İstanbul'da doğdu. Dağcılık ile Kadıköy Anadolu Lisesi Dağcılık Kulübü'nde tanıştı. Yaz ve kış klasik dağcılığının yanı sıra, geleneksel tırmanış ve spor tırmanışa da bu dönemde başlamış oldu. Boğaziçi Üniversitesi'ndeki öğrencilik yıllarında BÜDAK ile spor tırmanış ve bouldering yaptı. Bunun yanında kulüp dışından partnerler ve gruplar ile yaz ve kış klasik ve kolay geleneksel dağ rotaları tırmanmaya ve spor tırmanışa devam etti. Bir kaç sene boyunca çeşitli dağ turizmi şirketleri için freelance "dağ rehberliği" yaptı, hala da yapıyor. Daha teknik rotalar tırmanma, yeni tanıştığı miks tırmanışta ilerleme, uzun duvar ve sürekli yeni kişiler ile tırmanabilme hayalleri ile girdiği YTÜDAK'ta tırmanışa devam ediyor.

Tırmanış ve dağcılık kültürü'ne dair yazı ve araştırmalar ilgisini çekiyor. Başta feminist teori olmak üzere çeşitli toplumsal teorilere olan ilgisini ve aktivizmden öğrendiklerini Türkiye'deki tırmanış kültürü ile nasıl harmanlayabileceğine dair kafa yoruyor, bunlara dair yapılmış araştırmaları takip ediyor. Tirmanis.org' un bu amaç için de güzel bir mecra olabileceğini düşünüyor.

Önceden hayatını rehber, çevirmen, müzisyen vb. olarak sürdürürken, şu sıralar bir Sivil Toplum Kuruluşunda tam zamanlı çalışarak, hafta sonu dağcılığının sınırlarını deneyimliyor. Hayat şartları ne olursa olsun, her şekilde, bir yolunu bulup tekrar antrenmana ve dağlara gitmeye çabalıyor.

İletişim: sumru.tamer[at]gmail.com