TED 9+ Ulusal Tırmanış Kupasının ikinci ve son gününde, erkekler yarı finali ve finali  ile bayanlar finali gerçekleştirildi. Final günün detaylarını ve tirmanis.org objektiflerine takılan görüntüleri beğeninize sunuyoruz.

Kupanın ikinci günü maalesef hava bizi sevindirmedi. Yağmurlu bir havada altında gerçekleştirilen erkekler yarı finaline 32 kişi katıldı.

54 ilk katılımcıdan ilk gün gerçekleştirilen eleme turunu atlayan ve yarı finale katılmaya hak kazanan 32 tırmanıcı yarı finalde kıyasıya yarıştı. Ara ara sağnak şeklinde bastıran yağmur sanıyorum en çok yarışma organizasyonunda görevli ekibi zorladı. Erkekler yarı finali sonucunda 8 isim finalist olmaya hak kazandı. Bunların içerisinde İstanbullu genç yetenek Burak Yıldırım ve Erzincan yöresinden genç! yetenek Doğan Palut yarı final rotasını bitiren iki isim oldu.

Erkekler yarı finali sonrasında bayanlar finali gerçekleştirildi. İlk önce 8 bayan finalist izleyicilere teker teker tanıtıldı ve akabinde rotada gözlem yapılabilmeleri için 7 dakika kadar duvarı incelediler. Sonrasında start alan bayanlar finalinde, yarı final rotasını da tamamlayan tek isim olan İzmir'den Gamze Cırık güzel bir tırmanışla birinciliğe uzandı. Onu İstanbul'dan Duygu Yarsur ve Bursa'dan Ayşe Narmanlı izledi. Bayan finalistlerden kimse final rotasını tamamlayamadı.

Bayanlar finalinde sıralaması şu şekilde gerçekleşti.

ÇIKIŞ NOSIRT NOADSOYADİLPUANSUFFİX
1 22 GAMZE CIRIK İZMİR 20 -
2 30 DUYGU YARSUR İSTANBUL 18 -
3 8 AYŞE NARMANLI BURSA 17 +
4 58 GÖZDE ÖZÇELİK İSTANBUL 17  
5 7 BUKET AKÇA BURSA 16 -
6 57 PINAR KAVAK İSTANBUL 13 -
7 21 BEGÜM KAZAZİ ANTALYA 9 -
8 29 YONCA DUYAN İZMİR 8 +

Bayanlar finalinden objektifimize takılan görüntüler

Bayanlar finali ardından, erkek finalistler izolasyona alındırlar ve erkek final rotası hazırlanmaya başlandı. Gün içerisinde yağış yüzünden zaman kaybeden ve yorulan organizasyon ekibinin tüm çabalarına rağmen erkek final rotasının yapımı bir miktar geçikti. Buna rağmen izolasyonda stresle finali bekleyen sporcular durumu ellerinden geldiğince anlayışla karşıladı. Ne de olsa eski günleri, o amatör ruhu yakalamak için hepimiz buradaydık. Yarışma sonrasında bence en büyük kazanımımızda bu oldu.

Erkek final rotasının tamamlanması ile finalistler teker teker tanıtıldı. Akabinde ise final rotasında gözlem yaptılar ve tekrar izolasyona alındırlar.

Finalistler ellerinden gelenin en iyisini ortaya koydular. Tüm finalistler, rotanın yarısında şanssız bir düşüş yaşayan İstanbullu genç yetenek Berkan Aksu dışında rotanın en az 3/4 ne kadar tırmandılar. Zorbey Aktuyun, Burak Dülgeroğlu, Burak Yıldırım ve Doğan Palut final rotasının tamamladılar.

Final rotasını bitiren tırmanıcı sayısının bu denli yüksek olması belki seçiciliği azaltmış olabilir ama izleyici açısından tempoyu çok üst seviyede tuttuğu ve çok heyecanlı bir yarışma izlettiği kesin.

Final rotasını tamamlamayı başaran isimlerden Burak Yıldırım ve Doğan Palut, aynı zamanda yarı final rotasını da tamamladıkları için IFSC (Uluslararası Sportif Tırmanış Federasyonu) kuralları gereğince birincilik için süper finalde yarıştılar.

Süper finalde, aynı final rotasını zaman kısıtı ile tırmanan yarışmacılardan Doğan Palut tecrübesini konuşturarak  birinciliğe uzandı.

İkinci olan Burak Yıldırım'ın ardından birbaşka İstanbul'lu genç yetenek Burak Dülgeroğlu ise üçünlcülüğü alarak kürsüde yerini aldı.

Resmi sonuçlar elimize ulaştığında bütün sıralamayı sizlere duyuracağız.

Erkekler finalinden objektifimize takılan görüntüler,

Ödül töreninde TED ekibi, finalistlerden kimseyi eli boş göndermedi. Uğur'un gecenin anlam ve önemini belirten konuşması, bol alkış, gülen yüzlerden sonra ise özlenen ve beklenen parti vardı. Kim ne derse desin bu noktada en büyük alkışı bira sponsoru Carlsberg'in aldığı su götürmez bir gerçek. Oldukça eğlenceli geçen parti bana kendimi o eski Atölye yarışmalarında gibi hissettirdi. Üzerine birde hoş bir süprizle geceye renk katan Haluk Abi (Dönmez) iyiden bir nostalji rüzgarı estirdi.

Bilenler bilirler, en ufak organizasyon bile çok meşakkatli bir iştir. Böyle bir yarışma organize etmek ise başlı başına çok zor bir iş. Bu yarışmada emeği geçen, Uğur Yılmaz, Evren Karadağ, Ayça Algün, Emine Bacanak, Jale Kurtuluş, Başar Zeki Kırnık, Sönmez Erkaya, Erdem Tapul, Evren Kirazlı başta olmak üzere herkese teşekkür etmek isterim. Ben izleyici olarak yarışmadan çok keyif aldım. Eminimki katılımcılarda bir o kadar keyif aldılar.

Ayrıca organizasyonun gerçekleşmesini sağlayan başta ana sponsor 9+ Tırmanış Duvarları olmak üzere tüm sponsorlara teşekkür etmek istiyorum.

Son olarak fotoğraf çekimlerinde beni yalnız bırakmayarak destek veren sevgili partnerim Mustafa Yeşildal'a teşekkür ediyor ve sizleri ödül töreni ve partiden renkli! fotoğraflarla başbaşa bırakıyorum, tırmanışla kalın...

Aykut Türem / tirmanis.org @ 2009

iletişim: aykut.turem[at]tirmanis.org