Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen TED 9+ Tırmanış Kupasının ikinci ve son gününde de (24 Ekim 2010) TENİS ESKRİM DAĞCILIK SPOR KULÜBÜ ( T E D ) Tarabya Tesislerindeydik.

Son gün gerçekleştirilen erkekler yarı finali ve finali ile bayanlar finalinin detaylarını ve fotoğraflarını beğeninize sunuyoruz

Fotoğraflar:
Asım Güneş
Aykut Türem
Mustafa Yeşildal
Ozan Atasoy
Rauf Osman Pınarbaşı

(Kupa boyunca fotoğrafları ile destek olan bu isimlere teker teker teşekkür etmek istiyorum)

Ve sonunda güneş...

Geçen sene de aradığımız ama bir türlü tam olarak bulamadığımız güneş sonunda bizi bu final gününde yakaladı. Hava kararana kadar da bırakmadı. Hava çok sıcak değil hatta gölgede oldukça soğuktu belki ama artık ıslanmayacağımızı bilmek güzeldi.

Pazar sabahı gün, erkenden erkek yarı finali ile başladı. Pazar gününün sabahında, erken sayılabilecek bir saatte(9:00) başlamasına rağmen seyirci sayısı hiç de az değildi.

Erkek yarı final rotasının zorluğu her yerinde kendini belli ediyordu, bu sene kimsenin yarı final rotasını tamamlayamaması bunun bir kanıtı diye düşünüyorum.

Sözü çok uzatmadan sizi erkek yarı finalinden karelerle baş başa bırakmak istiyorum.

Erkek yarı finalini takiben bayanlar final rotası hazırlandı ve beklenen bayanlar finali gerçekleşti. Erkek yarı final rotası söküldükten sonra yerine bayanlar final rotası tutamakları takıldı.

Bu noktada benim için çok önemli olan bir detayı yazmak isterim. Bu sene de kupada rotalar geçen sene olduğu üzere Uğur Yılmaz tarafından hazırlanmıştı. Yarışmacılarla yaptığım sohbetlerde genel kanı rotaların çok güzel hazırlandığı yönündeydi. Ama sanırım en zorlu uğraşılardan biri yarışma esnasında kısıtlı zaman içinde rotaların tutamaklarının sökülmesi ve yenilerinin yerlerine takılmasıdır. Bu iş için tüm ekip büyük bir özveri ile çalıştı. Cumartesi gecesi saat gece 02:00 sularında TED Tarabya Tesislerinden ayrılırken, ekibin bir yarısı duvar üzerinde, diğer yarısı ise başka yerlerde halen çalışma halindeydi. Hepsine azimleri ve göstermiş oldukları emek için ben şahsen teşekkür ederim.

Bayanlar finalinde ise geçen sene de kupayı kaldıran ve bu sene de oldukça formda olan Gamze Cırık birinciliğe tırmandı. Özlem Ömür Özer akıcı bir tırmanış ile ikinciliği aldı ve benim favorilerimden Duygu Yarsur birazda yaptığı klip hatasının azizliği ile üçüncülükte kaldı. Ancak itiraf etmem gerekir ki benim gözlerim bayanlar liginin iki sağlam tırmanıcısı Evren Karadağ ve Gürgel Özver'i de aradı. Aslında Evren kupadaydı ama ev sahibesi olarak.

İşte bayanlar finalinden kareler...

Bayanlar finali sonrasında sırlamayı tekrar özetlersek;

AdıSoyadıFinal Turu Sıralaması
GAMZE CIRIK 1
ÖZLEM ÖMÜR ÖZER 2
DUYGU YARSUR 3

 

Bu noktada tirmanis.org olarak birde kendi eksikliğimizden söz etmemiz gerekir. Bayanlar ve erkekler yarışmalarına o kadar çok kanalize olduk ki, kupadaki en güzel detaylardan birine kendimizi veremedik. Gençler ve çocuklar yarışmaları. Bunu da kendi eksikliğimiz olarak not düşmek istiyorum.

Bayanlar finali sonrasında ise erkekler finali gerçekleşti. Gerçekten çekişmeli ve heyecanlı bir final izledik. Seyircinin desteği de görülmeye değerdi. Rotanın sonuna doğru olan ve cehennem gibi kapalı tutuşlardan oluşan kilit ise ilk üçün sıralamasını belirledi. Kısa kaya (Bouldering) konusunda ihtisas sahibi Zorbey Aktuyun, bu sert kilitte en çok ilerleyen isim olarak birinciliğe tırmandı. Onu Doğan Palut ve Akın Taşkıran izledi.

Ve erkekler finalinden kareler...

Erkekler ilk üç sıralaması,

AdıSoyadıFinal Turu Sıralaması
ZORBEY AKTUYUN 1
DOĞAN PALUT 2
AKIN TAŞKIRAN 3

 

Ödül töreninde TED Kupası hiçbir finalisti eli boş göndermedi, ilk üçe verilen ödüller ise kocaman kolilere ancak sığmıştı. Ülke sportif tırmanış yarışmaları tarihinin sanırım en bol ödüllü yarışmalarından birisine şahit olduk. Spora ve sporcuya destek adına müthiş bir olay olduğunu düşünüyorum ve buradan bunun gerçekleşmesini sağlayan tüm sponsorlara sonsuz teşekkürler demek istiyorum.

TED kupası her ne kadar bir takım merciler ulusal değildir dese de, 10 farklı ilden katılan 80 yarışmacı ile benim bu zamana kadar gördüğüm en ulusal tırmanış yarışmalarından birisiydi. TED ya da benzeri bu sporun gerçekten gelişmesine adanmış en ufak bir organizasyona dahi hem tirmanis.org olarak hem de şahsım adına elimizden gelen her türlü desteği vereceğimizi yinelemek istiyorum.

Son olarak bu zor organizasyonun hayata geçmesini sağlayan tüm yarışma ekibine tekrardan teşekkür etmek istiyorum. Her organizasyon gibi bu yarışmada da aksayan yanlar olmuştur ama onlar olmasa böyle bir yarışma organizasyonunu sanırım uzunca bir süre görme şansımız olmazdı.

Tırmanışla kalın...

 Aykut Türem / tirmanis.org @ 2010

iletişim: aykut.turem[at]tirmanis.org