TARİHTE BUGÜN:

 

Miks tırmanışlar, kar ve kaya rotaları için eşsiz seçeneklere sahip Uludağ’ımızda bu sene de yeni bir "kış rotası" fişekledik. İsmini "Darbeci General" koyup alpin zorluğa da "AD+ ", yani "Biraz Zor" dedik. Bu rota geçmiş yıllarda açılan "Mantar Sote"nin sağ bölgesinde kalıyor ve doğal bir hat. Rota Çanak'ta(Kar Çukuru) Kuzey Batı'ya bakıyor. Ilık havalarda buzun gevşeyebileceği koşullarda, sabahın erken saatlerinde rotaya girilirse, gecenin soğuğunun etkisini taşıyabileceği için ideal. Çanak'ta değişik yönlere bakan üç yüzün bulunması, buna mukabil rota seçenekleri bu açıdan avantaj. 

21 Mart 2011 günü Partnerim Nihat Konca ile bu tırmanışı yaklaşık iki saatte tamamladık. Rotada buz vidası, kar kazıkları, buz kancası(Ice hook), takoz, perlon ara emniyet ve istasyonlarda işe yarayabilir. Rotayı iki ip boyu olarak tırmandık. Uzunluk, dikleşen kar etabı da dâhil yaklaşık yüz metre.

Bu vesileyle "Kış rotası" tırmanışına bir açılım da yapmak isterim. Uludağ'ın küçük zirvesinin hemen altında geneli Kuzey, Kuzey-Batı ve Kuzey-Doğu yüzlerinde ilgili fotoğraflarda da görülen büyük bir potansiyel/hazine var. Geçen yıllarda, arkadaşlarımla, kış sezonlarında bu yüzlerde  rotalar açtım. Buzun-karın olmadığı ara mevsim ya da yaz koşullarında niteliksiz olabilecek tırmanışlar kışın, olağan koşullarda, büyük anlam kazanıyor.

Sezonu üç ay olarak düşünüp, bu verili koşulla tırmanmak çok öğretici ve geliştirici olacaktır diye düşünüyorum. Hareket noktam İngiltere Ben Nevis'te ki kış tırmanış kültürü. Belki de sertlik olarak dünyanın en zor miks rotalarını içeren bu bölge, kayadaki "Hard Grit" misali fark oluşturuyor ve tırmanışa yeni boyutlar katıyor. Biz henüz yolun başındayız. Umarım Çanak'ta, gelecek yıllarda, bizi feleğin çemberinden geçirecek nice yeni rota açılacak.

Not: Vahşi Keşiş'ten sonra en zor addettiğim, henüz yayımlamadığım "Baca" yapılı bir diğer rotayı da yakında tirmanis.org sayfalarında göreceğiz.