TARİHTE BUGÜN:

 

3 Şubat’ta Uludağ Keşiştepe’deki Latif Osman Çıkıgil adını verdiğimiz rotanın ilk çıkışının ardından Fatih aradı. Öbür hafta sonu kendini hazırla, “Hayvanları İncitme”'ye gidiyoruz diye.  Hafta içi tekrar haberleşip hafta sonu için hazırlıklara başladık.

Artık oyun alanımız haline gelen Keşiştepe’de tırmanış için güzel bir hava yakalama fırsatımız doğmuştu. Bunu değerlendirmek için İsmet, Fatih ve ben Bursa’da sabah  erkenden buluşup kahvaltının ardından Uludağ’a doğru yola koyulduk. 2. bölgeye vardığımızda hava mükemmeldi. Çanağa doğru ilerledik. Malzemelerimizi bırakacak son nokta çanağın orta yerindeki son göbek… Teknik malzemeleri kuşanıp, birer kahve içip İsmet’ten burada ayrıldık. Hedef “Hayvanları İncitme”! 

Rotanın altına vardığımızda Serkan Ertem ve Göksel Kocaman’ı rotada gördük. Bizden önce davranmışlardı. Hava sıcak, güneş tepede; daha fazla zaman kaybetmeden rotaya doğru yükselirken gözümüze kestirdiğimiz küçük bir kulenin sağından direk çıkan hatta doğru yöneldik. 55-60 derecelik kar kulvarını biraz gergin olarak (Kar çok gevşek ve hava çok sıcaktı, üstüne kardaki çatlamayı da görünce…) tırmanıp kaya bandına yükseldik. Kar çok gevşek ve tutarsız! İstasyon için bir malzeme yeri bakındık. Eşelenip bir sikke çakabildik. Emniyeti aldıktan sonra rotaya girdik. Hedef kulenin sırtla birleştiği boyun, ilk hamle, ikinci derken direk dry tooling, yapmaya başladık, kazma hiç karı tutmuyor, kaya ağırlıklı bir tırmanış. Bir ara emniyet anca atabildim ve sırt noktasına ulaştım. Burada sağlam bir emniyet alıp sırtın arkasını görmeye çalıştığımda düşündüğümüz gibi çıkmadı çok dik ve keskin bir kılçık. Biz sırta bağlanıp kar kulvarında yükselmeyi planlarken bambaşka sürprizle karşıladı kule sırtı bizi: Kılçıkla. 

Burada istasyon almaya karar verdiğimde İsmet’i rampa rotasında yükselirken gördüm ve seslendim. Kafamı çıkarmışım kar sıçanı gibi, sırtta beni arıyor İsmet. Çekicimi de kaldırarak yerimi belli ettim, selamlaşıp işimize döndük, o yukarı bense emniyete… Bu noktadan sonra yukarı doğru rota kıvrıldığı için iletişim kopmasın diye istasyon aldım. Fatih tırmanıp yanıma geldi. Sıra ikinci ipte. Rotaya tekrar saldırıyorum, keyfimiz çok yerinde, görece zor, doyurucu bir rota olacak. Giriş dik, 90 derecede çekiçlerime yer arayıp gevşek kara rağmen kayalarda tutunacak yer bulup kilidi geçtik. Ama rota pek rahatlamıyor, karı kazarak kum saati ve takozla buraya sağlam bir emniyet atıp devam ettim. Rota sert ve diklik devam ediyor dikkat kesilmiş bir şekilde çekiç savurmaya devam. Güzel bir çatlağa profil sikkeyi de yerleştirdikten sonra rahatlıyorum. Biraz daha yükselip son kaya bloğunda istasyon aldım.

Karşı tarafta İsmet Emir rampa rotasını tamamlamış el kaldırıyor. Diğer tarafta Emre Altoparlak ve Yücel, zorlu Scotch rotasının varyant çıkışını tamamlamak üzereler. Fatih çıkışı tamamladıktan sonra son ip boyuna girdim. Hava çok sıcak, 50-55 derecelik kar kulvarı. Kar çok yumuşak ve batak, aynı zamanda kramponlardaki birikmeden dolayı topuklu ayakkabıda yürüme hissi biraz sıkıntı yarattı. Bir ip boyunda burayı tamamlarız diye düşünürken son 5 metrede ip bitti ve Fatih’in istasyonu seyyar hale getirmesiyle devam ettik. Kısa bir etap “running belay” tarzı bir çıkışla yukarı attım kendimi. Peşimden çok hızlı bir şekilde Fatih geldi. Foto merasimi tebrikleşme sonrası inişe geçtik. İnerken daha önce Serkan’la konuştuklarımızdan bahsettim. Rota Ömer’in adına olsun diye. “Ok” cevabıyla aşağıda Serkan’a da söyleyip (Daha önce böyle bir rota ismi planımız vardı) “Ömer KALKANLI”’ da karar kılıyoruz. 

Sevgili dostum Ömer’i 2005 yılı Ağustos ayında Narlıdere’de rota açma çalışması yaparken elim bir kaza sonucu kaybettik. Dağları ve tırmanışı seven, bir o kadar emek vermiş, Bursa’da, Narlıdere'de spor tırmanışın gelişmesi için maddi manevi özveriyle çalışmış, bu anlamda birçok şeyin değişmesine etken olan arkadaşım. Ruhun şad olsun. Her daim gönlümüzde olacaksın.

Rota: Ömer KALKANLI

Ekip: Fatih ÇELEBİ, Bülent AKTAŞ

Tarih: 24.02.2013

İp boyları

1. İp 25 m. M2-M3 

2. İp 20 m. Giriş M4 devamı M2 

3. İp 65 m. 50-55 derece kar

Bülent AKTAŞ 5 Mart 2013

İletişim: baktas_2002 at hotmail dot com