Serhat Evcim ve İlker Üstün 2016 Mayıs ayında Niğde Aladağlar Karasay Kuzey yüzünde yeni bir kar-buz kulvarı çıktılar. Rotanın detaylarını Serhat Evcim'im kaleminden yayınlıyoruz.

18 Mayıs Çarşamba günü uzun süren hasreti sonlandırmak üzere İzmir otogarında buluyoruz kendimizi. Niğde’ye Aladağlar'a uzanan yolculuk başlıyor.

19 Mayıs sabahı Mehmet Şenol’un evinde yediğimiz börekleri, içtiğimiz çayları arkamızda bırakarak Karayalak Vadisi'nde yürüyüşe başladık. 2 saat süren yolculuğun ardından vahim bir kaza sonucu aramızdan ayrılan Hacettepe’li arkadaşlarımızın anıtının bulunduğu bölgede kampımızı kurduk. Muhabbetler sohbetler eşliğinde akşam yaklaşırken kulvar hakkında planlarımızı yaparak saat üçe kuruyoruz alarmlarımızı...

Saat üçte çalmaya başlayan alarm ile uyanıp kahvaltı, hazırlık derken saat 04:15’te harekete geçiyoruz. Yol üzerinde bir sonraki gün tırmanışını yapacağımız Eznevit Kuzey Kar – Buz kulvarını inceleye inceleye yaklaşık 1 saat 15 dakika süren yürüyüşün ardından saat 05:30’da kulvara ulaşıyoruz.

Hazırlıklarımızı tamamlayıp 06:00’da tırmanışa başlıyoruz. Karşımıza ne çıkacağını pek bilmeden friend (cam), takoz ve buz vidalarının sallantılarının çıkardığı sesler ve sert kar üzerinde rota hattı fotoğrafında "1" ile işaretlenmiş noktaya kadar 45 – 55 derece arası bir eğimde tırmanıyoruz. Sonrasında kulvar gittikçe daralmaya başlıyor ve eğim 70 - 75 derecelere kadar yükseliyor. Rota hattında "1" ile işaretlenmiş noktadan sonra kulvar ikiye ayrılan bir çentik ile kesiliyor. Biz daha önceden belirlemiş olduğumuz noktaya bağlanmak amacıyla sol tarafı tercih ettik.

Bizim belirlediğimiz sola giden hat yaklaşık 2-3 metre genişliğinde. Bu hatta yaklaşık 80 metre kadar yükseliyoruz. Kulvarın daraldığı bu noktada buz etaplarını ( WI1 – WI2 ) emniyet almaya gerek görmeden serbest tırmanıyoruz. Rota hattında "2" ile işaretlenmiş olan bu hattın sonundan "3" ile işaretlenmiş hattın sonuna kadar tırmanıyoruz. Yaklaşık 10 metrelik yaklaşık 2-3 derecelik bir miks tırmanış ile zirveye çıkan ve Tunç Fındık’ın kitabında belirtilen "37.4 Karasay Kuzey Yüzü 2010 Kar Kulvarı" rotasına bağlanıyoruz. Rota hattı fotoğrafındaki "2", "3" ve "4" ile işaretli noktaların serbest çıkılmış olması bizim tercihimizdir. Bu noktalarda emniyet alınması daha sağlıklı olacaktır. Emniyet için yanınızda buz vidası, küçük numara friend ve takoz bulundurabilirsiniz.

Hat üstünde "4" ile işaretlenmiş noktadan sonra 80 derecelere kadar çıkan eğimde yaklaşık 20 metre kadar tırmanıp zirvenin 4-5 metre yanından zirveye çıkıyoruz.

Rota hakkında biraz bilgi verecek olursak, çürüklük ve taş düşmesi ciddi problem. Erken saatte bitirilmesi gereken bir rota.

Kulvarın iyice daraldığı etapta düşen taşlar 2-3 metre genişliğinde olan bölümde kaçacak pek yer bırakmıyor açıkçası. Bu noktanın hızla geçilmesi iyi olacaktır. Bu bölüm geçildikten sonra zirveye çıkan noktada mevsimsel olarak korniş olabilir. Tırmanışı gerçekleştirecek ekiplerin bu konuyu dikkate alması iyi olacaktır. Sevgiler…

Rota Künyesi

Rotanın ismi: Karasay Yılan Kulvarı

Bölgesi (Dağ ismi/Sektör): Karasay Kuzey Yüzü

Rota uzunluğu (mt.): 350 metre

Toplam ip boyu: -

Stil (Geleneksel, Alpin Spor, Kar-Buz): Kar - Buz

Genel zorluk derecesi: AD / WI 1, M2 ( 45 – 70 Derece Kar – Buz tırmanışı ( WI1 – WI2 ) ve 2-3 Derece Kaya Tırmanışı )

İlk Çıkış mı: Evet? (Bu rota hakkında herhangi bir çizim ve çıkış görmedik. Tartışmaya açık tabii ki)

Yaz Tırmanışı / Kış Tırmanışı: Yaz Tırmanışı

Çıkış Tarihi: 20 Mayıs 2016

Ekip: Serhat Evcim - İlker Üstün

Tırmanış süresi: 2 saat (Rota tabanından zirveye )

Kullanılan teknik malzemeler: Çift teknik kazma, krampon

Hava Durumu: Açık

Tırmanış mevsimi: Yaz

Kamp alanı: (Su kaynağı Var / Yok:) Kar var ( Mevsimsel ) : Hacettepe Anıtı

Ulaşım bilgileri: Karayalak Vadisi yürüyüş

İniş rotası: Karasay Klasik Rota

Yazan: Serhat Evcim

İletişim: serhatevcim et hotmail nokta com