Hafta içi, hafta sonu Uludağ'da havalar nasıl olacak diye konuşurken, meteoroloji siteleri pek iyi göstermemesine rağmen Emre abi ile (Altoparlak) en son Cuma günü şansımızı denemeye karar verdik. Cuma akşamı İbrahim Akçay'ın eğitim vereceği Sudosk kulübü öğrencilerinin aracıyla yola koyulduk. Uludağ'a vardığımızda bizi görüş mesafesinin az olduğu sisli ve kapalı hava karşıladı. Serkan Ertem'in de yardımıyla sisli havada kamp alanına kadar geldik. Çadırlarımızı kurup biraz da dinlendikten sonra Yücel Bağatur, Serkan Ertem, Emre Altoparlak ve ben rota keşfi yapmak için biraz gezdik ama sisli hava buna pek izin vermedi. Cumartesi bir şey yapamayacağımız belli olunca kamp alanına geri döndük. Bu sene Uludağ'a geçen senelere göre çok fazla kar yağmış ve kaya yüzeyleri çok fazla toz karla kaplıydı. Pazar günü sabah kalktığımızda hava açık ve iyiydi. Benim daha önceden gözüme kestirdiğim bir rota vardı direk ona bakmaya gittik, fakat kar sert olmadığından, şartların bu rota için uygun olmadığına karar verip başka zamana bıraktık. Daha sonra yürürken Emre abinin gözüne takılan bir hatta doğru yürüdük. Rota Whitesnake Rotası ile geçen sene şenlikte Emre Altoparlak ve Yücel Bağatur'un açtığı "Berkin Elvan" rotasının arasında yer alıyor. Rota genel olarak her ip boyunda ikişer kilitten oluşuyor.

Rota Adı: Yezit
Tarih: 01.03.2015
Ekip : Emre Altoparlak & Selim Özkul
1. İp boyu: 45 metre / M5
2. İp boyu: 48 metre / M5

Rota 8-10 metrelik kaya etabıyla başlıyor. Rotanın ilk kilidi bu kısım ve miks tırmanış içermekte, daha sonra hafif sola doğru kısa kar kulvarında tırmandıktan sonra 7-8 metrelik ikinci kilide geliyoruz. Kaya etaplarının bitiminde karın yumuşak olması debelenmemize sebep oluyor. Kar sert olsa aslında bu kısımlar daha kolay geçilebilir, fakat fazla malzeme atacak yer de olmayınca bizim için çok stresli geçiyor. Birinci ip boyundaki iki kilit etabı geçtikten sonra sola doğru 70 derecelik kar kulvarında yükselerek, yukarıdaki kaya bloğunun sol altında istasyonu kuruyoruz.

Birinci ip boyunda kar kulvarında yükselirken bir yandan da rotanın devamını nereden gidebiliriz diye yukarıya doğru bakınıyordum aslında. Yukarıdaki kaya bloğunun sol tarafından geçebileceğimizi düşünüp istasyonu da kaya bloğunun sol altına kurdum. İstasyonu kurduğumda karşıma çıkan dihedral yapının biraz sert olacağını görünce Emre abinin de istasyona gelmesini bekleyip yönümüze beraber karar vermenin daha doğru olacağını düşündüm. Emre abi istasyona geldiğinde Whitesnake rotasının son ip boyunun solumuzda çok yakınımızda olduğunu gördük. Alternatif olarak burasını da düşündük. Fakat rotanın direk gitmesinin daha iyi olacağını düşünerek dihedrale girmeye karar verdik. Dihedralin içinde bacakları açarak yükseldik. Bu kaya pasajı yaklaşık 7-8 metre ve önceki kilitlere göre daha zordu. Kaya pasajının tam ortasında büyük boy bir takoz bıraktık. Kaya etabının bitiminde kar kulvarına çıkarken toz kardan dolayı kazmalarla kendimizi yeterince çekemeyince krampon uçlarını kayada gıcırdatarak ve debelene debelene kar kulvarındaki toz kara daldık. Bu bölüm gerçekten titretti. Hafif sağlı kar kulvarından yükselerek kaya bloğunun altına geldik. Bizi burada bir yan geçiş bekliyor ve bu kısımdaki boşluk hissi rahatsız edici. Yan geçişten sonraki 5 metrelik dik etapta karın sert olmaması bizi çok zorladı. Son emniyet noktasının yan geçişin başında olması da bizi gerçekten yıprattı. Son kilidi de geçtikten sonra, yaklaşık 15 metrelik, eğimi yavaş yavaş yumuşayan kar kulvarından yükselerek zirve sırtına ulaşılır. Rotanın son kilidi ve üst kısımlar Berkin Elvan rotası ile aynıdır.

Selim Özkul
İletişim: selimozkul et msn nokta com