Emre Altoparlak ve Alper Işın Duran'dan bir yeni rota daha. İkili, geçtiğimiz hafta sonu Uludağ Keşiştepe Kuzey Yüzünde, Whitesnake adını verdikleri 3 ip boyluk yeni bir rota hattı tırmandılar. Rota ismini, 3. ve son ip boyundaki ince buz kulvarından almakta. Tırmanışın detaylarını Alper Işın Duran bizler için kaleme aldı.

25-26 Mart tarihlerinde Uludağ'da Bursalı arkadaşların düzenledikleri 1. Geleneksel Keşiştepe Miks tırmanış Şenliğindeydik. İki hafta önce Emre Altoparlak ile yine aynı bölgedeyken diyagonal kulvarın sol tarafındaki yüzeyde, tepesi kornişle kapalı tırmanılabilecek bir yüzeyi gözümüze kestirmiştik. Cumartesi bu yüze girelim diye karar verdik.

Toplamda üç kısa ip boyu halinde tırmandık. İlk ip boyu bir kaya setinin üstüne çıkmak ve oradan yukarıdaki ikinci bir kaya setini hedefleyerek yaklaşık 50-55 derece dik kar yüzeyinde tırmanış ile 30 metre kadar sürdü. Girişteki kaya setinde istasyon ve bir adet iyi yerleşmiş takoz sonrasında bütün ip boyunda ara emniyet kullanmadım. İp boyunun sonunda bir kar kazığı, bir kötü takoz ve onu yerinde tutmak için sola çektiren bir babadan müteşekkil istasyonumu kurdum ve Emre'yi yanıma aldım.

İkinci ip boyu bir üstümüzdeki kaya setlerine kadar yine 50-60 derece eğimli sert karda dümdüz çıkılıyordu. Burada kayalara takozlarla aldığı istasyondan Emre beni yanına aldı ve son ip boyunu gördük.

Üçüncü ip boyunda bir kar-kaya karışık pasajın hemen üzerinde, kayaların arasında 10-15 metre kadar dik ve nefis ince buz kulvarı yer yer 75-80 derece diklikte cam buzu takiben sırta ulaşıyordu. Bizim bu güne kadar Uludağ'da gördüğümüz en güzel buzda, araya iki tane buz vidası atarak harika bir bitiriş yaptık.

Emre rota'ya isim vermek konusunda esin perisine benden daha fazla sahip, Bu yılan gibi ince uzun buzun şerefine rotaya Whitesnake adını vermeyi uygun görmüş, bizden de David Coverdale'e selam olsun.

Rota: Whitesnake - Keşiştepe Kuzey Yüzü
Ekip: Emre Altoparlak - Alper Işın Duran
Kullanılan Malzemeler: Çift ip, 2 buz vidası, takoz seti, perlonlar, 5 ekspres, kar kazığı, kask, krampon, buz aletleri
İp Boyları:
1.İp 30m. M4, 55 derece kar
2.İp 30m. 60 derece kar
3.ip 30m. M4, WI4 75-80 derece buz