TARİHTE BUGÜN:

 

Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen TED 9+ Tırmanış Kupası için yine TENİS ESKRİM DAĞCILIK SPOR KULÜBÜ ( T E D ) Tarabya Tesislerindeydik.

Bugün gerçekleştirilen bayanlar, erkekler ve küçükler sıralama turları ve bayanlar yarı finalinin sonuçlarını, günün özetini  ve fotoğraflarını beğeninize sunuyoruz.

Fotoğraflar:
Aykut Türem
Asım Güneş
Rauf Osman Pınarbaşı

Son zamanlarda tırmanış adına yapabildiğim tek aktivite arada yapay duvara gidip tırmanmaktı. İşlere fena halde gömülmüş birçok şeyi kenara atmak durumunda kalmıştım. Ama bahse konu olan geçen yıl ilki gerçekleştirilen TED 9+ tırmanış kupasının ikincisi olunca, herşeyi erteleyip kendimi TED Tarabya Tesislerinde buldum. Amacım tirmanis.org adına bu güzel organizasyonu takip etmek ve sizlerle paylaşmaktı, dilerim bunu kupaya yaraşır bir güzellikte başarabilirim.

Geçen sene olduğu üzere ben izleyici, editörümüz Pınar Kavak ise yarışmacı olarak katıldı kupaya.

Spor tırmanış yarışmalarına katılımcı olmak benim için biraz uzak bir durum ama bir izleyici olarak katılmaktan hep keyif aldım. Hele ki tek amaç salt yarışmak değil bunun yanında tırmanışla dolu keyifli ortam yaratmaksa, TED 9+ Tırmanış Kupası bunu gerçekten iyi başarıyor. En azından ben böyle düşünüyorum.

Sıralama turları bayan ve erkekler karma bir şekilde ve "flash" olarak gerçekleştirildi. Yani izolasyon yoktu ve tüm yarışmacılar tırmanırken birbirini izleyebildiler.

İlk gün hava, yine geçen yıl olduğu gibi çok iyi değildi ancak en azından geçen yıl final günü sabahındaki kadar yağmayacağı tahmin ediliyor. Meteoroloji yarın için güneşli bir tahmin vermekte, dilerim tahminler doğru çıkar.

Sözü fazla uzatmadan sizleri eleme turundan gözümüze takılan karelerle başbaşa bırakıyoruz öncelikle.

Eleme turundan renkli kareler...

İstanbul'dan, Ankara'dan, Bursa'dan, Adana'dan ve daha bir sürü ilden tanıdık, tanımadık bir sürü tırmanıcı gelmişti yarışmaya. Elemelerde erkeklerde 51, bayanlarda ise 13 yarışmacı şeklinde bir katılım vardı. Küçüklerde ise az olması beklenen sayı yarışma günü bir anda artmıştı. Çok güzel bir gelişme olmasının yanında bu artış organizasyona zor anlar yaşattı. Resmi rakam olmamakla beraber küçüklerde 31 yarışmacı şeklinde bir katılım gerçekleşti.

Eleme turu sonrasında bayan yarışmacılar yarı final için izolasyona alındılar. Bu esnada küçük yarışmacı sayısındaki beklenmeyen artış, bayan yarı finalistlerin izolasyon süresinin bir miktar uzamasına yol açtı.

Küçüklerin eleme turundan bir iki kare...

Bir miktar geç başlayan bayanlar yarı finali izlemeye değerdi. Uğur Yılmaz bayanlar yarı finali için bu sene, fiziksel hamlelerden kurulu başlangıcı, ortasında yorucu bir traversi ve oldukça sert bitişi olan zorlu bir rota hazırlamıştı. Yarı finalistlerin bir kısmının ilk klipte düşmesi ve rotanın kimse tarafından bitirilememesi sanırım bunun açık bir göstergesi.

Sözü çok uzatmadan sizi bayan yarı finalinin fotoğrafları ve sonuçları ile başbaşa bırakıyorum.

Bayan finalistler,

AdıSoyadıTutamakYarı Final SıralamasıSonuç
GAMZE CIRIK 19+ 1 Final
AYŞE NARMANLI 15- 2 Final
ÖZLEM ÖMÜR ÖZER 15- 2 Final
DUYGU YARSUR 15- 2 Final
SEDA ACAR 11 5 Final
PINAR KAVAK 10- 6 Final
FULYA SÖZEN 5 7 Final
SEDA ESKİTAŞÇIOĞLU 5 7 Final
ESRA KARADENİZ 4 9 Final

 

İkinci gün akışı ise şu şekilde; Erkekler yarı finali, bayanlar finali ve erkekler finali.

Yarın sizleri de aramızda görmek dileyiğle, tırmanışla kalın.

Aykut Türem / tirmanis.org @ 2010

İletişim: aykut.turem[at]tirmanis.org