tırmanış.org

tırmanıcıdan tırmanıcıya...

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Editörler

Aykut Türem

aykut-turem 1979 senesinde Amasya’da doğdu. Dağcılık ve tırmanış ile 1999 senesinde YTÜDAK’a kayıt olduğunda tanıştı. YTÜDAK`ta eğitimini tamamladıktan sonra eğitmen olarak kulüpte aktif görev aldı. Halen de fırsat buldukça YTÜDAK bünyesinde eğitim vermektedir. 2006 yılında kurulan YDK – Yıldızlı Dağcılar Derneğinin oluşumunda yer aldı.

2001-2005 yılları arasında, outdoor training/experiential education (yaşayarak öğrenme), endüstriyel dağcılık (ipli erişim çözümleri), bungee jumping gibi alanlarda birçok sektör firmasında proje bazlı / yarı zamanlı olarak çalıştı. Ülkemizin dağlarının bir çoğunda ve Avrupa'da Mont Blanc Massif ve Dolomitler başta olmak üzere farklı bir çok bölgede tırmanışlar gerçekleştirdi.

İTÜ Makine Mühendisliği mezunu olan Aykut eğitim ve danışmanlık alanında çalışmaktadır.

İletişim: aykut.turem[at]tirmanis.org


Burak Özdoğan

burak-ozdogan 23 Haziran 1976, İstanbul’da doğdu. Doğa sporlarına olan merakı Lise son sınıftayken satın aldığı bir kitapla, Haldun Aydıngün’ün “Doğada Yaşam Ve Gezi Notları” adlı kitabıyla filizlendi. 1994 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği bölümünü kazandı ve 1996 senesinde aynı üniversitenin dağcılık kulübü YTUDAK’a kayıt oldu. Kulübe kayıt olurken gönlünde yatan aslan, esasen kaya tırmanışçısı olabilmekti.

Burak, 1998 senesinin 1 Mayıs günü, bugün Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir adresiyle tanınan dağcılık odaklı elektronik posta listesini kurdu. 1999 senesinde YTUDAK’ta ağırlıkta kaya tırmanışı olacak şekilde eğitmenliğe başladı. 2000 yılında o zamana kadar beş yıldır okulla birlikte götürdüğü iş hayatında bir değişiklik yaptı ve çalıştığı tekstil firmasından ayrılarak “Adrenalin Tırmanış Ve Doğa Sporları”nda kaya tırmanışı eğitmeni olarak görev aldı. Bir yıl kadar sonra kötü giden derslerini toparlamak için işten ayrıldı. Daha sonra “dsm group” ekibine katılarak şirketin “açık hava eğitimleri (outdoor training)” bölümünde “yaşayarak öğrenme” metoduna dayalı ekip çalışması organizasyonlarında görev aldı.

Burak geçmiş tırmanış yaşamında özellikle sportif tırmanış sahasında mesai yapmaya gayret etti. İş ve derslerinden fırsat buldukça dağa giderek uzun duvar tırmanışları gerçekleştirdi. Bunlar arasında Demirkazık Kuzey Duvarı, Parmakkaya Güney Yüzü, Sivridağ Doğu Yüzü, Sinema Perdesi çıkışları ve Demirkazık Doğu Duvarı, Lahit Kaya S20 rotası ve Tranga Duvarı'ndaki başarısız tırmanış denemeleri sayılabilir.

Yazı yazmaya da en az tırmanış kadar ilgi besleyen Burak, Git, Takoz, Onbir Artı dergilerine öykü, makale ve çeviri dalında yazılar ile katkı sağladı. Burak’ın Home Electronics, ELLE, BMW Car, İstanbul Life dergilerinde de tırmanış sporunu tanıtmayı amaçlayan yazıları yayınlandı.
Burak Özdoğan 2007, Mayıs ayından beri Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’ta, eşi ve oğlu ile yaşıyor. Yazılım geliştirerek yaşamını kazanıyor. İşi ve ailesinden arta kalan zamanlarda da tırmanmak ve yazmak için elinden geleni yapıyor.

İletişim: burak.ozdogan[at]tirmanis.org


Pınar Kavak

profile_pinarkavak.jpg
Pınar Kavak, 5 Ağustos 1983’te Samsun-Alaçam’da doğdu. 1 yaşında asıl memleketi Artvin’i bir yıllığına ziyaret ettikten sonra çocukluk yıllarında Tokat’taydı. Lise eğitimini tamamladığı Trabzon’da da çok güzel bir 3 yıl geçirdi ve 2001’de Ankara’da, Bilkent Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği eğitimine başladı.

Edebiyata ve doğaya olan merakı çocukluk yıllarına dayanmasına rağmen ilk tek sıra doğa yürüyüşünü 2002 baharında Bilkent DOST’un trekking grubuyla birlikte yaptı. 2002 güzünden itibaren aynı topluluğun dağcılık ve tırmanış eğitimlerini tamamladı. Devamında yardımcı eğitmen olarak görev aldı.
2006 baharına kadar DOST’taki ekip arkadaşlarıyla ülkemiz dağlarının bazı popüler zirvelerine klasik rotalarından çıkışlar gerçekleştirdi. 2006 güzünde yüksek lisans eğitimine İstanbul’da başlamasıyla YTÜDAK’la tanıştı. YTÜDAK’la birlikte de tırmanışlar yaptı.
Pınar, halen DOST ve YTÜDAK’tan arkadaşlarıyla birlikte tırmanmaya devam ediyor. 2006 Ağustos’undan beri bir kamu kurumunda araştırmacı olarak çalışıyor. 

İletişim: pinar.kavak[at]tirmanis.org


Eren Görenoğlu

profile_eren_gorenoglu16 Mayıs 1985’te Denizli’de doğdu. Tırmanış hayatına 2001 yılında henüz lise sıralarındayken spor tırmanışla adım attı. Üniversite yıllarına kadar uzun süreli aralar vererek tırmanış becerilerini geliştirmeye çalıştı. 2004 yılında YTÜ Çevre Mühendisliği bölümüne kayıt olan Eren, derslerinin başladığı ilk gün YTUDAK’a kayıt oldu. Kulüp içinde 2 yılı başkanlık olmak üzere pek çok pozisyonda görev aldı. Eğitmen olarak edindiği bilgileri kulüp bünyesinde elinden geldiğince aktarmaya çalıştı. Lisans öğrenimi sonunda YDK bünyesine katıldı. Halen YTUDAK ve YDK’lı arkadaşlarıyla antrenman yapmakta ve tırmanışlara gitmektedir.

Tırmanış kadar okumaya ve araştırmaya karşı sürekli istek duyan Eren, İTÜ Environmental Biotechnology bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamasının ardından halen özel sektörde çalışmaktadır.

İletişim: eren.gorenoglu[at]tirmanis.orgSefa Börtücen

sefa portraitOcak 1988 tarihinde Bandırma’da doğdu. 2007 yılında YTÜ Metalürji ve Malzeme Mühendisliği bölümünde lisans eğitimine başladı. 2009 senesinde ise YTÜ dağcılık kulübüne kayıt olarak dağcılık sporuyla tanıştı. Kısa süre içerisinde tanıdığı ve sevdiği dağcılık ve tırmanış sporu kendisi için bir tutku haline geldi. İki yıllık dağcılık eğitimini tamamladıktan sonra YTÜ dağcılık kulübünde kulüp başkanlığı görevini yerine getirdi. Bugün ise kulüpte aktif olarak eğitmenlik yaparak kendisi gibi dağcılık sporuna gönül vermiş kişilere yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Lisans eğitimini YTÜ’de tamamladıktan sonra özel sektörde çalışmaya devam etmektedir.

2011 yılından itibaren başta Aladağlar olmak üzere Türkiye’nin farklı tırmanış bölgelerinde ve Dolomitlerde tırmanış yapma fırsatı bulmuştur. Teknik becerilerini geliştirerek ve düzenli antrenman yaparak daha fazla tırmanış gerçekleştirmeyi hedeflemektedir.

İletişim: sefabortucen[at]gmail.com