TARİHTE BUGÜN:

 

26 Temmuz 2010 Pazartesi günü Aladağlar'da bulunan Beşparmak Kuzey Batı Duvarı ve Kocasarp Kuzey Duvarı arasındaki boyuna-çentiğe çıkan çatlak hattının tırmanışını gerçekleştirdik. Özellikle 2007 yılı temmuz ayında gerçekleştirdiğimiz Kocasarp Kuzey Duvarındaki tırmanışımız öncesi ve sonrası bu rotayı inceleme fırsatı bulmuştuk. Rota aşağıdan bakıldığında büyük negatifler ve mağaralar içeren bariz bir çatlak-baca hattını izliyor. Rotanın altına Beşparmak Kuzey batı yüzü altındaki çarşağını tırmanarak 1 saatlik bir yürüyüşün ardından ulaştık. 08:00 de başladığımız tırmanışı 16:00 da sonlandırdık. İniş için Çağalınbaşı güney yüzü altından yan geçip Yıldızbaşı ve Çağalınbaşı arasındaki boyundan inerek Dipsizgöl’deki kampımıza vardık.

1. İp Boyu: 60 m. (VI+)

Çatlak sistemine giriş ve sağlam kayada yükseliş etabı. Kilit pasajda sikke bırakıldı. Çatlağın genişleyip emniyet imkânının sınırlandığı noktadan hafif sağa geçildi ve ana emniyet noktası kuruldu.

2.İp Boyu: 60 m. (V+)

Yüzeyde sağa ve sola traversler içeren ara emniyet noktalarının arasının açık olduğu ip boyu. Kısmen çürük etaplar geçildi.

3. İp Boyu: 55 m. (VI )

Emniyet imkanı iyi olan sarı çatlağın tırmanıldığı bu etap büyük negatifin altındaki küçük sette son bulur. İyi emniyet imkanı olmasına rağmen çürük blokların olması tehlike yaratıyor. Çatlakta 1 adet yaylı takoz bırakıldı.

4. İp Boyu: 45 m. (VI+ /VII-)

Bu ip boyuna sola ve sonrasında sağa 10- 15 mt’lik sağlam sayılabilecek tırmanış ile başlandı. Sağ tarafa yerleştirilen son iyi malzemenin ardından asıl zorluğu oluşturan sola, çatlak sistemine giriş etabı geçildi ve çürük çatlakta tırmanışa devam edildi. İstasyon noktası emniyet sorunu nedeniyle sağdaki yüzeylerde askıda kuruldu.

5. İp Boyu: 60 m. (VI+)

İstasyondan sola 7-8 mt.lik emniyetsiz yan geçiş ardından çatlak-bacaya girildi. 2 negatif etabın aşılması ile rotanın zorlukları sonlandırıldı. 1 adet bıçak sikke bırakıldı.

6. İp Boyu: 30 m. (IV)

Çürük blokların arasından yükselerek sağdaki yüzeyden Kocasarp ve Beşparamak arasındaki boyuna ulaşıldı.

Rota Hakkında Genel Değerlendirme:

Rota bariz bir çatlak hattını izlemesine rağmen ara ve ana emniyet noktalarının oluşturulması için sağa ve sola yan geçişler gerekmektedir. Çift ip sistemi kullanılması kesinlikle önerilir. Çok sağlam pasajlar içermekle beraber çürük büyük bloklar ciddi tehlikeler yaratabilir. 5. İp boyunda emniyet imkânının sınırlı olması sıkıntı yaratabilir. Rotanın tümü için birçok farklı boyda yaylı sıkıştıraç (SLCD / Friend) bulundurulması faydalı olacaktır.

Emrah ÖZBAY - Övgün YILDIRIM

İletişim: Emrah Özbay ozbayemrah[at]yahoo.com / Övgün Yıldırım ovgun[at]yahoo.com