TARİHTE BUGÜN:

 

GÜVERCİNLİK ESAS KULE (3200 m) BATI DUVARI ‘REMEMBERİNG 1955’ ROTASI TIRMANIŞI

2007 yılının 29 eylül tarihinde Slovak tırmanış arkadaşım Rasto Krizan ile beraber Güvercinlik Kuleleri’nin esas zirvesi batı yüzündeki ‘Remembering 1955’ rotasını çıktık. İtalyan tırmanıcıların derecelerinin bize benzeyip benzemediğini merak ediyordum gerçekten. Öğrendim ki, kolayca derecelerde daha çok, zorca derecelerde daha az diyorlarmış. Bu rota, İtalyan tırmanışçılar Mauro Florit ve Marco Sterni tarafından 2006 yılı ağustos ayında açılmış, 9 ip boyu ve ortalama 450 m uzunlukta, genelde V, VI+ derecelerde. En önemli özelliği, rotanın istasyonlarında birer bolt bulunuyor olması ve bu boltların inişte de kullanılabiliyor olması. Bazı yerlerde çakılı bırakılan sikkeler yol bulmaya yardımcı oluyorlar ama özellikle yukarı ip boylarında farklı rota seçenekleri izlenebilir. Rota genel olarak temiz kayada ama yine de çürük bloklara dikkat etmek gerekiyor. Yorum olarak, eğlenceli bir rota. İkinci ip boyu kilit denilebilir.

1. ip: Dikleşen, su oluklu bir slabı çapraz sola geçip su oluklu zeminden sarı çatlağın 10 m kadar altına ulaş (sikke var, V, 55 m)

2. ip: Ara emniyeti eksik dik slabdan tırman ve sarı negatifi bölen negatif ince çatlağı çık. Kulvar ile ufak bir setli bele kadar devam (sikke var, VI+, 55 m)

3.ip: Belden sola yan geçişle gri siyah sağlam etap ile geniş su oluğu ile geniş sete çıkış (V, 55 m)

4.ip: Ufak kulenin altına kolay etap (II, 60 m)

5.ip: Kulenin sol kulvarını ve ve devamındaki sağlam su oluğunu tırman ve sırta ulaş (III-, IV+, 55 m)

6.ip: Sırtta basit tırmanışlarla duvarın dikleştiği etaplara var (III+, 55 m)

7.ip: Sağ kulvara setten yükselişle yan geç ve tırman (III, 45 m)

8.ip: Çürük bloklarla dolu, ara emniyetli ama genelde çürük etapla sete çık (V, 55 m)

9.ip: Yukarı giden dik çatlak. Dihedrale soldan dolaşarak gir. Sağlam, boşluklu etabı tırman ve zirveye ulaş (V+, 60 m)

Süre: 3 ½ saat.

İniş: Aynı rotadan da olabilir, biz zirvenin hemen güneyinden ufak bacamsı kulvara ip inişi (40 m, babada perlon- y.ip var) ve basit tırmanışlar ile (III) bele ulaşıp oradan Güvercinlik boğazına ve rota tabanına II derece tırmanışla vardık.

Malzeme: 2 x 7.8 mm, 60 ip, 10 yaylı takoz, 16 telli takoz, 15 arabant ve bol uzun perlonbant, kask.