TARİHTE BUGÜN:

 

Aladağlar Küçük Kaldı Doğu Duvarının ilk tırmanışı Güçlü Özen, Mustafa Nalbant ve Egemen Erol tarafından 25 Temmuz 2010 tarihinde gerçekleştirildi. Bu tırmanış aynı zamanda Küçük Kaldı'nın zirvesine giden 3. rota hattı oldu. Tüm ekibi, bu ilk çıkış ve güzel tırmanış için tebrik ediyor ve tırmanış raporu ile detay fotoğraflarını beğeninize sunuyoruz.

Aladağlar, Küçük Kaldı Doğu Duvarı İlk Çıkışı

Ekip: Güçlü Özen, Mustafa Nalbant, Egemen Erol

Tarih: 25 Temmuz 2010

Kamp yeri: Sulağankeler

Slablerden kolay tırmanışla yükselip, negatif olan fakat yüzeye girişin en kolay olduğu noktadan ipsiz tırmanarak başladık. 60- 70 metre yükseldikten sonra duvarın negatif yaptığı yerin solundan giden bir çatlağa girdik. 45 metre kadar devam eden bu etap devamlı aynı zorlukta hamleler içeriyor. Zorluk 6-. İstasyon noktası iki kişinin üzerinde durabileceği bir set. Bu noktadan sağa doğru yaklaşık 20 metre yan geçiş etabı. Bu ip boyunun ortasında yarım yerleştirilmiş bir stoper dışında emniyet imkanımız olmadı. Zorluk 6- derece. Sonrasında rota ince kulvarımsı bir kaya etabına bağlanıyor. Dört ip boyu bu bariz hattın içinden sağa yukarı doğru yükseldik. 4+ hamleler içeren kolay ip boyları. Bu noktadan sonra duvar iyice yatıyor ve kolaylaşıyor ancak çürüklük inanılmaz derecede fazla. Dağın omuz yaptığı noktaya ulaşıp, sağa doğru devam eden rampayı tırmanarak, dağın diğer yüzündeki bir delikten geçerek sırta, oradan da zirveye ulaştık.

İniş: İnişi; kara girmemek için Kaldı, K.Kaldı arasındaki kulvarın sol tarafından yaptık. Ancak kulvarın iyice dikleştiği ve serbest inişe imkan vermediği noktadan sonra iki ip boyu iniş yaparak tabana ulaştık.