TARİHTE BUGÜN:

 

Aykut Türem ve Mustafa Yeşildal tarafından 2007 yazında Aladağlar Beşparmak Batı / Kuzey-Batı Yüzünde açılan kısa bir duvar rotasının ilk çıkışı. Beşparmak Kuzey-Batı Klasik rotasının yaklaşık 100 - 150 metre solunda kalan kısa ama direk bir hat 6 ip boyu sonrasında yatık yüzeylerden zirveye bağlanıyor.

Rota:

Beşparmak Kuzey-Batı/Batı Yüzü/ Yeni Rota

Ekip:

Aykut Türem, Mustafa Yeşidal

Tarih:

15 Temmuz 2007

Zorluk:

VII- max / V+ zorunlu

Teknik Malzeme:

2 adet 60 m. ½ tırmanış ipi, 1 set yaylı sıkıştıraç (SLCD / friend), 1 set Takoz (Stopper), 14 adet değişik uzunluklarda ekspres set, bir set sikke( bıçak ve ince uçlu sikkeler ağırlıkta) perlonlar ve yardımcı ipler, kişisel iniş ve emniyet malzemeleri.

Hava:

Sabah açık, öğlenden sonra aşırı rüzgarlı ve kapalı

1. İp Boyu(65 m. / V)

Basit yüzeylerden başlayarak bir çatlak hattına giriliyor. Çatlak boyunca sürekli tırmanışla çatlağın dikleştiği yerde ufak bir zorluk geçiliyor. İp boyuna zorluğu veren ise aslen bu kısa pasaj. Ara emniyet yeterli ve tutarlı. İp boyunun sonunda büyük boy yaylı sıkıştıraçlar çok işinize yarayacaktır. 

1. İstasyon: İki yaylı sıkıştıraç

2. İp Boyu(57 m. / IV)

1. İstasyonun sağında bulunan dik kaya bandının solundan yukarı devam ediliyor. Yüzey yatmaya başladığı anda yukarıda sağda görülebilen baca sistemi hedef alınarak devam ediyor. Bacanın içerisinde ipin müsade ettiği kadar ilerleyip istasyon aldık.

2. İstasyon: 2 takoz

3. İp Boyu(20 m. / IV+)

Bacanın içerisinde yükselip, küçük amfitiyatro vari bir yere ulaşıyorsunuz. Buradan yukarı geçit veren tek makul hat, hafif solda ve ilk 10 metresi negatif olan bir çatlak/dihedral hattı.

3. İstasyon: 2 yaylı sıkıştıraç

4. İp Boyu (35 m. / VII-) 

Ilk 10 metresi negatif olan çatlak/dihedral hattı. Zorluk sürekli ama emniyet inanılmaz fazla ve oldukça tutarlı. Son 10 metre görece çürük. Biz bu ip boyunu komple serbest tırmandık ve zorluğa VII- dedik. Tabiki onaylanması gereken, teklif edilmiş zorluk derecesi olduğunu belirtmem lazım. Rotayi tirmanan arkadaşlar derece ile ilgili bize dönerlerse çok seviniriz. 

Emniyet imkanı çok fazla ve tutarlı olduğu için çok kolay yapay yardımla da geçilebilir. Bu durumda zorluk V / A0 civarlarında olacaktır sanıyoruz.  

4. İstasyon: 1 yaylı sıkıştıraç, 1 takoz, 1 sikke

5. İp Boyu (30 m. / V+)

4. istasyondan biraz yükselip sola küçük bir yan geçişle yukarı giden zayıf çatlak hattı yakalanıyor. Akabinde solda yukarda bulunan negatif yüzey ve sağda bulunan ufacık bir kaya kulesi arasında bulunan çentik benzeri yapıya doğru tırmanılıyor. Çentiğin hemen arkasında istasyon alınabilir.

5. İstasyon: Baba

6. İp Boyu (50 m. / IV)

Çentiğin arkası sağ aşağıdan gelen dev kanal oluk sistemine dik iniyor. Yüzeyden ufak bir yan geçişle kanal sistemine girip basit yüzeylerden ilerliyorsunuz. Biz toplamda 50 metre daha devam edip ipten çıktık.

6. İstasyon: 1 sikke

Sonrasında ise basit yüzeylerden (II-III) zirve sırtına bağlandık ama artan rüzgar ve azalan görüş yüzünden zirveye gitmedik ve hemen inişe geçtik.

İniş: Çağılınbaşı ve Beşparmak arasındaki sevimsiz kulvardan inebilirsiniz.