TARİHTE BUGÜN:

 

2016 yılının Mart ayı başında üyesi olduğumuz Yıldız Teknik Üniversitesi Dağcılık Kulübü’ne bir haber geldi.

Kulübümüzün eski üyelerinden Aykut Türem ve Mustafa Yeşildal, Aladağlar’da yapacakları bir faaliyet için kulüpten yoğurmalık iki tane genç istemişler.

Dağcılığa yeni başlamış çiçeği burnunda dağcılar için kaçmaz fırsat. Arkadaşım Rıdvan’la ben gideriz dedik. Gezelim, görelim, öğrenelim.

11 Mart gecesi yola çıktık. Kalabalık gitmenin avantajlarından biri de belirli aralıklarla direksiyon nöbetini değiştirerek çileli olan karayolu yolculuğunu bir nevi katlanılabilir hale getirmek.

Ancak nöbet sırası bize hiç gelmedi çünkü ehliyetimiz olmasına rağmen direksiyona geçip geçemeyeceğimiz sorulduğunda kararlılıkla cevap vermediğimiz için gerekli güveni sağlayamadık. Aykut ve Mustafa'nın söylediklerine göre de ne zaman dağa gençleri götürseler veya yanlarına alt ekip alsalar nöbeti devretmek hiç nasip olmamış.

Sabah evinde güzel bir kahvaltı yaptıktan sonra Salim Abi bizi Arpalık’a bıraktı. Zorlu bir yürüyüşün ardından Tekepınarı’nın biraz yukarısına kampımızı attık. Ufak bir atıştırmadan sonra Dipsiz’e doğru bir keşif yolculuğuna koyulduk. Dışarıdan gözlemlediğim kadarıyla abilerimizin bu kısa gezideki motivasyonu şehrin bunaltıcı atmosferinden kaçıp bir dağ havası almak, kışın Aladağlar koşulları hakkında gençleri bilgilendirmek, fırsattan istifade birkaç bir şey öğretmek hem de daha önceki gezilerinde gözlerine kestirdikleri bir kulvarı tırmanmaktı.

Tekepınarı’ndan Dipsiz Göl’e doğru ilerlerken Hacettepe Dağı’ndan hemen sonraki kütlenin güney yüzündeki bir kulvar. Bu kütlede daha önceden rota tırmanan bir ekip buraya Paşa Tepe ismini vermiş. Kulvara şöyle bir göz attıktan sonra kampa geri döndük.

13 Mart sabahı erkenden yola koyulduk. Kulvar Cımbar Vadi tabanından bakıldığında hemen fark edilmiyor bunu da kulvarın girişi olduğunu düşündüğümüz yere gelince fark ettik. Kulvarın hafif solda kalan girişini pas geçip kulvara biraz yukarıdan bağlanmış olduk. Bu noktadan itibaren yaklaşık olarak 60 derece eğimde görece sert karda 100 metre serbest şekilde ilerledik. Kolay ve keyifli bu kısmın sonunda yaklaşık 2-3 metrelik; sol tarafı kaya, sağ tarafı buz olan bir etaba vardık. Aykut Abi bu etabı serbest geçip kulvarın sol tarafına istasyon kurdu. İpe girdikten sonra sırayla bu etabı geçtik. Miks tırmanış tecrübesi olan tırmanıcıların ip açmadan geçebileceği bu kısmı bitirip giderek azalan eğimde kulvarda serbest tırmanmaya devam ettik. Kulvar bittikten sonra güney omzu üzerinden sola doğru yürüyerek zirveye ulaştık. Tırmanış kulvar başlangıcından zirveye kadar yaklaşık iki saat sürdü. BDK Kuzey Duvarı manzarası eşliğinde 2010’da yaptıkları kış çıkışının anılarını dinleyip birkaç zirve fotoğrafı çekildikten sonra inişe geçtik.

Kulvarın bittiği noktadan itibaren geri geri tırmanarak miks etaba kadar indik. Burada kulvarın sağ tarafında bıraktığımız sikkeden bir ip boyu iniş yaptık. İnişte sıcaklığın etkisiyle kar erimeye başlamıştı. İp inişinden sonra kulvarın kalan kısmını da yine geri geri tırmanarak indik.

Teknik zorluğu çok yüksek olmayan kısa ve keyifli bir kulvar. Deneyimli, deneyimsiz her tırmanıcının keyif alabileceği, uzun miks etaplar içermese de miks tırmanışa yeni başlayanlar için eğitici özellikler taşıyan bir rota.

Tırmanışla kalın!

Hakan Sağır

İletişim: hakansagir08[ata]gmail[nokta]com

Aykut ve MustafaAykut ve Mustafa-©Hakan Sağır

Rota Künyesi:

Rotanın ismi: Aladağlar Paşa Tepe Güney Kulvarı

Bölgesi (Dağ ismi/Sektör): Aladağlar /  Paşa Tepe

Rota uzunluğu (mt.): Yaklaşık 300 metre

Toplam ip boyu: Sadece kısa bir etapta ip açıldı

Stil (Geleneksel, Alpin Spor, Kar-Buz): Kar-Buz         

Genel zorluk derecesi: 45-65 Derece Kar / M2

İlk Çıkış mı: (Evet / Hayır) Evet                   

Çıkış Tarihi: 13.03.2016

Ekip: Aykut Türem, Mustafa Yeşildal, Rıdvan Topcan, Hakan Sağır

Tırmanış süresi: 2 saat

Kullanılan teknik malzemeler: Yarı Teknik Kazma, Krampon, 2x60 m yarım ip, 6 sikke, 1 set takoz, 6 cam, 1 T profil

Hava Durumu: Açık

Tırmanış mevsimi: Kış

Kamp alanı: Tekepınarı-Dipsiz Göl arası

İp boyları detay:

İp Boyu

Uzunluk

Max. Zorluk

Sabit İstasyon

1

15 metre

M2

Yok

İniş rotası: Tırmanılan Kulvardan

Etiketler: